Kobi Kredileri

Kobi Kredileri

Bu krediler işletmelerin sermayelerini desteklemek amacıyla borçlu cari hesap ile çalışabilen ve faizli geri ödenmesi olan bir kredi türüdür. Kobi kredileri kapsamında verilen desteğin tamamı ise işletmelerin finansmanı amacı ile kullanılmaktadır. Kişisel bir harcama söz konusu değildir. KOBİ’ler genel olarak; mal alımları, iş yeri yenileme işlemleri, ihaleye katılma projeleri, taşınma, demirbaş alımı, lojistik ağ kurma ve büyüme ile ilgili taleplerle bankalara kredi başvurusu yapmaktadır.

KOBİ türleri de bu kapsamda 2’ye ayrılıyor. Nakdi ve Gayri Nakdi krediler. Şimdi bu kredi türleri hakkında kısaca bilgi verelim.

Nakdi krediler, isminden de anlaşılacağı üzere kısa vadeli sıcak para ihtiyaçlarını karşılamak için nakit olarak karşılanan kredilerdir. Bu konuda bir örnek verecek olursak; eşit taksitli bir kredi tipidir ve taksitli ticari kredi verilebilmektedir. Orta vadelerde ne kadar kazanacağını tahmin ederek, ödeme planı hazırlayan küçük ölçekli işletmeler tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Bu anlamda kredili mevduat hesaplarından da bahsetmek gerekiyor. Bu hesap türü ise personel ödemeleri gibi 1 ya da 2 günlük olarak kısa vadeli nakit para ihtiyacında başvurulan bir kredi türü olarak günümüzde tercih edilmektedir.

Gayri Nakdi Krediler için de günümüzde teminat mektupları örnek gösterilebilir. Döviz cinsinden ya da Türk Lirası olarak; yüklü mal alımları ve bayilik başvurularının yanında ihalelere katılma gibi sebeplerle başvurulan bir kredi türüdür.

KOBİ kredilerine küçük ve orta büyüklükteki işletmeler özel ticarilere başvururken dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle talep edilen belgeler;

  • Bilanço evrakları,
  • Gelir belgesi,
  • İkametgâh belgesi
  • Mali verileri gösterir evrak,
  • Ticaret sicil gazetesi kayıt örneği gibi belgeler talep edilmektedir.

KOBİ kredilerine onay verilmesi dâhilinde ihtiyaç duyulan tutarın kullandırılacağı ve geri ödeme vadesi gibi durumlar belirlenir. Daha sonra ilgili evrakla imzalanır ve müşterilere kredi teslim edilir. Bankalar gerekirse uzun süreli ve düşük faizli KOBİ kredileri kullandırabilmektedir. Bu anlamda bireysel, ticari ve KOBİ müşterilerine yardımcı olmayı hedefleyen bu bankalara yapılan KOBİ kredisi başvuruları daha sağlıklıdır.

 

Bu makalemde size Kobi Kredileri  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan FinansBank Çek Kredisi başlıklı makalemizde finansbank çek kredisi, finansbank çek kredisi nasıl kullanılır ve finansbankdan çek kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.