Konut Ekspertizi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde konutların değerini hesaplamak kolay değildir. Kredi kullanmadan önce genellikle uzman ekipler ve kişiler tarafından ipotek alınacak olan konutun değerinin saptanması istenmektedir. Bir konutun değerini saplamak için yüzlerce farklı neden bulunmaktadır. Konut ekspertizi nasıl yapılır ve konutun değeri nasıl saptanır merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Uzmanlar genellikle üç yöntem ile saptama yapmayı tercih etmektedirler. Temel olan bu üç ekspertiz şekli karşılaştırma, maliyet ve gelir yöntemleri olarak geçmektedir. Eğer alacak olduğunuz konutta oturmayı planlamıyor fakat kira vermek istediğinizi belirtirseniz gelir yöntemi üzerinden konut ekspertizi yapılmaktadır. Gelir yönetiminde esas alınan ölçü kiradan gelen net getiridir. Net gelir ise; gelir getiren konutun yıllık brüt gelirinden, konutun boş kalmasından oluşan gelir kaybı ile diğer giderlerin çıkarılması ile bulunmaktadır. Bunun yanında vergilerde düşülmektedir. Ayrıca konutun bulunduğu bölgenin şartları da göz önüne alınmaktadır. Karşılaştırma yöntemi ise; ön koşul olarak konutun güvenli sürüm değerinin var olması gerekir. Değerleri karşılaştırmak için seçilen konutun niteliklerinin değer, saptanacak konut ile aynı olması zorunludur. Eğer karşılaştırma yapılarak değer saptanacaksa parasal olarak fiyata yansıtılmaktadır. Maliyet yöntemin ise; fabrika, sanayi sitesi, otel, iş hanı, geniş bahçeli ev, alışveriş merkezlerine yakınlığı, kira gelirleri yapılı taşınmazların değerlendirilmesinde kullanılır. Bu yöntemde genel olarak arsa ve üzerindeki konutun değeri ayrı şekilde yapılmaktadır. Bu yapılan işlemlerin toplanarak taşınmazın değeri bulunur.

Bu makalemde sizlere Konut Ekspertizi Nasıl Yapılır? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bankaların Altın Piyasasındaki Rolü başlıklı makalemizde altın piyasası, Bankaların Altın Piyasasındaki Rolü ve dünya geneli altın piyasası hakkında bilgiler verilmektedir.