Bankaların Altın Piyasasındaki Rolü

Bankalar son yıllarda altın hesapları ile sık sık gündeme gelmektedir. Hatta belirli bankalar her yerde farklı bir günü altın günü şeklinde lanse ederek hesap oluşturmasını sağlamaktadır. Ayrıca yatırımlarını altın olarak yapmak isteyen kişilere hesap açarak vadeli gibi değerlendirmeler sunmaktadır. Altın piyasası aslında dünyada en çok itibar gören piyasalardandır. Kıymetli bir maden olduğundan dolayı tüm ülkelerde geçmekte ve değeri azalmamaktadır. Artık globalleşen dünya piyasalarında endeks olarak bile yerini almıştır. Bunu da değerlendiren bankaların altın piyasasındaki rolü çok fazlasıyla etkili olmaya başladı. Ülkemizde bulunan altın rezervleri de yatırımlarını altın olarak değerlendirenler için etkili olduğunu söyleyebiliriz. Altının nakit karşısında kaybolmaması, döviz aslanda piyasalarda meydana gelen dalgalanmalardan çok fazla etkilenmemesi de önemli bir unsurdur. Ziynet eşyası olarak kullanılmaya başlaya altının yatırım hesaplarına dönüşmesinden dolayı bankalarda kendilerine düşen payları değerlendirmeye başladılar. Bankalarda çok küçük miktarlarda ve günün her saatinde altın alma imkanı sunulmaktadır. Altın piyasasında artık kuyumcular zanaatın dışına çıkıp yatırım olarak değerlendirmeleri esas alındığından zor günler yaşamaktadır. İşlenmiş olan altına rağbet günden güne azalmaktadır. Bunun farkında olan altın piyasası bankalarında alım satım yapmasına ve çok yüksek miktarlarda meydana gelen yatırımların oluşmasına olumlu bakmaktadır. Forex gibi dünya genelinde olan piyasalar bile altın ile çalıştığında bankaların geride kalması düşünülemezdi. Altın piyasası dünya genelinde de çok daha uzun yıllar yerini koruyacaktır.

Bu makalemde sizlere Bankaların Altın Piyasasındaki Rolü konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Hibe Kredi Kimlere Verilir? başlıklı makalemizde hibe kredi, Hibe Kredi Kimlere Verilir? ve hibe kredi KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.