Kredi Alma

 

İnsan çok doyumsuz bir varlıktır. Arz ve talep olduğu sürece de bu doyumsuzluk devam edecektir. Doyumsuzluk deyince kötü anlama olarak kullanmıyorum. İktisat ve felsefede bile geçmektedir. Açıkçası doğamızda her zaman bir doyumsuzluğumuz bulunmaktadır. Tabi bunun yanında da herkesin mutlaka doğal ihtiyaçları da bulunmakta ve bunları bir şekilde karşılamalıyız. Belli bir geliriniz olduğu halde ihtiyaçlarınız için ve de yatırımlarınız için daima bir nakde veya yardıma ihtiyaç duyarız. Önceden insanlar birbirlerinden borç alarak bu işlemleri yapıyorlarmış fakat zamanla ihtiyaç çoğaldıkça işin içine tefecilerde girmeye başladı. Bu durum ihtiyaç karşılamaktan çok zararlı bir durum halini almıştır.

Yatırım değerlendirmeleri ve nakdimizi korumak için kurulan bankalar kredi vererek sizin ihtiyaçlarınız karşılamaktadır. Bankalar sizin ihtiyaçlarınıza göre nakit, konut, araba ve işyerleri için mal alımları, yatırım kredileri ile teşvikler vermektedir. Bankalardan kredi talep edip değerlendirildikten olumlu olarak sizlere verilen nakit ve diğer ihtiyaçlara kredi alma denilmektedir. Kredi almak isteyen kişiler şuanda öncelikle kredi notunu öğrenmelidir. Daha sonra da bankanın kredi için istediği evrakları tamamlayarak talep formu ile birlikte ilgili bölüme verir. Bireysel ihtiyaçlarınız için Bireysel Krediler Bölümü, işyeri ve kurumlar ihtiyaçlarınız içinse Kurumsal Krediler Bölümü talebinizi değerlendirmektedir. Bu değerlendirme ilk aşamada olup sizin istediğiniz krediye göre talepleri banka kendi içinde değerlendirmektedir. Uygun görmesi veya ek kefalet talep durumları da olabilir. Sizde bankanın isteklerine göre durumu değerlendirirsiniz.

Bu makalemde sizlere  Kredi Alma  konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Cayma Hakkı başlıklı makalemizde bireysel kredi, kredi ve kredi cayma hakkında bilgiler verilmektedir.