Kredi Kartı

Şu anda kredi kartı olmayan yoktur desek yalan olmaz. Çok nadir olarak kredi kartı kullanmayanlara rastlarız. Kredi kartını tanımlayacak olursak bazı finans kuruluşları ile bankaların müşterilerine verdikleri ve belirli bir limit ayarlaması yapılarak POS cihazı bulunan yerlerden alışveriş yapabilmelerini sağlayan küçük cipli bir karttır diyebiliriz. Kredi kartı adından da belli olduğu gibi bir nevi ihtiyaç kredisidir. Aylık alışverişlerinizde faiz uygulamıyor fakat taksit işlemleri ile ödeme vadesini geçirdiğiniz durumlarda faiz uygulaması yapmaktadır. Kredi kartı ile bankaların ATM nakit avans kullanabiliyorsunuz.

Kredi kartı aslında kullanmasını doğru olarak yaptığınız taktir de sizin için anında nakit bulabileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bir garantidir. Kredi kartı ile alışverişlerinizde aldığınız ürünü taksitlere böldürebilirsiniz.  Kredi kartları BBDK tarafından denetlenmektedir ve çok uzun taksitlerden dolayı taksit sınırlandırılması getirilmiştir. Belirli ürünlerde taksitler kalmıştır. Ayrıca kredi kartlarının ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Borcun tamamını kapatmanız her zaman için sizin lehinize olan bir olaydır. Fakat aylık olarak borç miktarınızı kapatamıyorsanız kredi kartınızda belirtilen asgari ödeme tutarını mutlaka ödemek zorundasınız. Eğer asgari ödeme tutarını ödemezseniz ilk 30 günde nakit çekmeye kapatılır. Ödememeye devam etmeniz durumunda 60 günde alışveriş yapmanız kapatılır ve 90 günden sonra da yasal hesaplara aktarılır. Bu durumda borcun tamamını kapatmanız istenir. Eğer kapatamazsanız yasal yollarla miktar sizden talep edilir ve icraya verilir. Kredi kartı günümüz koşullarında sizin için bir dost tabi doğru bir şekilde kullanırsanız.

 

Bu makalemde sizlere Kredi Kartı  konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Alma başlıklı makalemizde bankalardan kredi alma, bireysel kredi ve bireysel krediler hakkında bilgiler verilmektedir.