Kredi Ara Ödeme
Kredi Ara Ödeme

Kredi Ara Ödeme

Kredi kullanan kişiler o günkü durumları ve şartlarına göre vade ile ödeme planı gerçekleştirmektedir. Genelde konur kredilerinin vadeleri 10 yıl gibi bir süre olduğundan dolayı günün şartlarındaki en avantajlı faizler ile ödemeler planlamaktadır. Fakat bu uzun süreler sırasında eline toplu para geçerler kredi ara ödemesi yapmak istemektedir. Kredi ara ödemesi yaptıklarında borçlarının çok fazla azalacağını ve de daha az faiz ödeyeceklerinin yanılgısına düşmektedirler. Şöyle anlatalım siz kredi aylık taksitlerini öderken anapara, faiz, KKDF ve BSMV şeklinde oluşan bileşenlerden ödemektesiniz. Konut kredilerinde KKDF bulunmamaktadır, fakat genel krediler şeklinde devam edebiliriz. Aylık taksitlerinizde vadeye göre her ay bu bileşenler ödenmektedir. Birde şu var kredi taksit tablolarını incelediğinizde göreceksiniz öncelikle faizler tahsil edilmekte ve azalan değerler ile sonradan anapara tahsilatı yapılmaktadır. Siz ara ödeme yaptığınız tarihte zaten çoğunluk olarak faiz tahsilatı yapıldığından dolayı anapara miktarınız yüksek olarak görülmektedir. Bankalara kredi ara ödemesi yaparken anaparadan düşümünü sağlatmaya çalışın. Böylelikle kalan taksitlerinizde daha az ödeme yaparsanız. Birde şu husus bulunmakta siz kredi ara ödeme yapsanız dahi kalan taksitleriniz aynı şekilde devam edebilir.

Bankalara toplu olarak kredi ara ödemesi yapmak istediğiniz zaman Bireysel krediler danışma ile görüşerek yapınız. Bankaya gittiğiniz zaman şu kadar param bulunmakta ve ben bunları kredi taksitlerim için kullanmak istiyorum dediğiniz anda hata edersiniz. Böyle bir durumda normal kredi taksitlerinizi aylık olarak yatırmış olursunuz ve paranız ne kadar taksite yetiyorsa o kadar ay ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Fakat sizin erken olarak bu şekilde taksit ödemesi yapmanız zarar etmenize neden olmaktadır. Krediler bölümü ile görüşerek ara ödeme yapınız.

 

Bu makalemde sizlere Kredi Ara Ödeme konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Akaryakıt Kampanyaları başlıklı makalemizde bonus kart, BonusFlaş ve Kredi Kartı Akaryakıt Kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*