Kredi Çekme Şartları

Her bankanın kendine göre uyguladığı politikalar bulunmaktadır. Bu durum kredi çekme şartları içinde geçerlidir. Öncelikle tüm bankaların uygulamakta olduğu kredi çekme şartlarından bahsedelim. Artık duymaya o kadar çok alışkın olduğumuz olay olan kredi notu ile başlayalım. Bankalar kredi notunu esas alarak talepleri değerlendirmeye almaktadırlar. Kredi notunuz istenilen aralıkta olmalıdır. Merkez Bankası tarafından KKB kara liste içerisinde olmamanız gerekmektedir. Bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin ödemeleri düzenli olmalıdır. Kredi notunuz düşükse yükseltmek için gerekenleri yapmanız gerekmektedir.

Çalışma sürenizin yeterli olması gerekiyor. Bulunduğunuz işyerinde en az 6 aylık süreyi doldurmalısınız. Eğer krediyi mutlaka almanız gerekiyorsa daha önce çalışmış olduğunuz işyerinden maaş bordrosu getirebilirsiniz. Eğer daha önce çalıştığınız bir işyeri yoksa belirtilen süreyi beklemeniz gerekmektedir.

Emekli maaşı alıyorsanız diğer bankalara olan borçlarınız bakılmakta ve krediyi ödeme gücünüzün olup olmadığı tespit edilmektedir.

Diğer bankalarda gecikmeli olarak gözüken krediniz varsa borcunuzu dönem şekline getirmeniz gerekmektedir. Eğer kredi kartı talebinde bulunacaksanız son dönem asgari ödeme tutarlarını yapmış olmanız gerekiyor.

Geçmişte kredilerden dolayı idari ve yasal takip altına alınmışsanız borçlarınız bitmiş olsa bile bankalar mevduat ilişkisi oluşturmaktadır ve kredi dışında bulunan ürünlerini kullanmalarını takip etmektedirler. Bu durumda 3 ile 6 ay içerisinde başvurunuza onay alabilirsiniz.

Ayrıca borç ödeme geçmişinize de bakmaktadırlar. Yasal yollara aktarılmasa bile taksitlerinizin zamanında ödenip ödenmediğine bakmaktadırlar.

Bu makalemde sizlere Kredi Çekme Şartları konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan KOBİ Cansuyu Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde cansuyu kredisi, kobi cansuyu ve KOBİ Cansuyu Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.