KOBİ Cansuyu Kredisi Veren Bankalar

Faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle ve iş gücü olarak Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelere (KOBİ) verilen faizsiz kredidir.  KOBİ’lere destek olmak amacıyla verilen bu faizsiz kredilere cansuyu kredisi denilmektedir. Hükümet bu kredi ile yatırımların hızlanmasını ve piyasadaki nakit akışını hızlandırmayı hedeflemiştir. Bu şekilde yatırımların daha fazla olmasının yanında iş gücünün artması ile birlikte işverenler yeni personel alımları da başlayacaktır. Ekonominin canlanması amacıyla bu tür destekler her zaman faydalı olmaktadır. Türkiye’de bulunan işletmelerin %99’undan fazlası KOBİ kapsamına girmektedir. Cansuyu kredisi KOSGEB kısaltması olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından organize edilmektedir.

Cansuyu kredisi için gerekenleri sıralamak gerekirse;

Firmanın esnaf ve sanatkarlar siciline ve odasına kayıtlı olması gerekmektedir.

TESK onaylı kapasite raporuna sahip olmanız gerekiyor.

Kredi desteğinden yararlanmak isteyenler KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları gerekmektedir.

KOBİ beyannamesi ve yararlanıcı durum tespit formu (YDTF) belgelerini doldurmaları gerekiyor. Bu belge KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerinde doldurulacaktır.

İlk aşamaları tamamlayan esnaf ve sanatkarlar cansuyu kredisi veren bankalara müracaat ederek kredi talebinde bulunacaklardır.

KOBİ Cansuyu Kredisi Veren Bankalar T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Türk Ekonomi Bankası’dır.

Belirtilen bankalara kredi taleplerini veren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin değerlendirmeleri bankalar ve KOSGEB tarafından belirtilen kriterlere göre yapılmaktadır.

 

Bu makalemde sizlere KOBİ Cansuyu Kredisi Veren Bankalar konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bireysel Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizde banka kredisi ödememe, bireysel banka kredisi ve Bireysel Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.