Bireysel Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bireysel krediler artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden bir oldu. Kredi kullanmak her zaman için avantajlı gelir fakat taksitlerini aksattığımızda veya ödemeleri yapmama durumunda birçok zorlukla karşılaşmaktayız. Peki bireysel banka kredi ödenmezse ne olur? Belirli süreleri bulunmakta ve bu sürelere göre de aşamalarını sizlerle paylaşalım.

Her şeyden önce bireysel kredilerinizi zamanında ödemezseniz kredi notunuzda bir düşme olacaktır. Merkez Bankası tarafından KKB takip sisteminde kara listeye girersiniz ve diğer bankalardan da kredi kullanamazsınız.

Eğer krediniz taksitli olarak devam etmekte ise birinci taksitten sonraki 30 günlük süre içerisinde banka taksitinizi yatırmanız için size telefon veya tebligat ile uyarı gönderir. Bu süre içerisinde de ödemenizi yapmamanız durumda ikinci taksitinizin ödeme süresi gelmiş olur ilk taksitten itibaren 60 günlük bir süre geçmiştir. İdari takip denilen zaman aşımı sistemine geçmiş olursunuz ve banka ihtar mektubu ile sizin ödemenizi yapmanızı istemektedir. Bu süre içerisinde de ödeme yapmamanız durumunda 3 taksit ödemeniz gelir ve sizin ilk taksitten itibaren de 90 günlük süreyi geçirmiş olmanız demektir. 90 günün sonunda yasal takip hesaplarına girmiş olursunuz ve banka kredinin tamamını faiziyle birlikte sizden talep eder. Yine ödeme yapmamanız neticesinde icra yoluyla kredi borcunuzun tamamını talep edecektir. Merkez Bankası Kara Listesinden ödeme yapsanız bile sicil affı gelene kadar kalırsınız. Kredi kartında da aynı süreler işlemektedir ve en azından asgari tutarı ödeyin.

Bu makalemde sizlere Bireysel Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bireysel Krediler Bölümü Ne İş Yapar? başlıklı makalemizde bireysel kredi, bireysel krediler ve Bireysel Krediler Bölümü Ne İş Yapar? hakkında bilgiler verilmektedir.