Bireysel Krediler Bölümü Ne İş Yapar?

Bankalara girdiğimizde dikkatinizi çeken gişe ve krediler bölümleridir.  Kredi bölümleri de bireysel krediler ve ticari krediler olarak ayrılmaktadır. Bireysel krediler bölümü ne iş yapar diye merak edenler için özetleyelim istedik. Bireysel krediler bölümü öncelikle müşterilerin finansal ihtiyaçları karşılamak amacıyla kurulmuştur.  Burada bulunan müşteri temsilcileri sizin ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirleyerek, ihtiyacınız olan finansal kaynakları sağlamaktadır. Kredi kartı ve ihtiyaç kredileri hakkında doğru tespitler yaparak sizlere kaynak sağlamaktadırlar.

Bireysel krediler bölümü ihtiyacınız olan doğru kaynağı tespit ettikten sonra sizden kredi talep evraklarını istemektedirler. Sizin hakkınızda yapılması gereken araştırmaları ve gelir durumunuzu kontrol etmektedirler. Diğer bankalara olan borçlarınızı ve kredi notunuzu esas alırlar. Eğer bu aşamalarda uygunluk tespit edilirse hangi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kredi kullanacağınızı tespit ederler. Araç kredisi, konut kredisi, nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla bireysel ihtiyaç kredileri ve kredi kartı gibi seçenekleri değerlendirirler. Kısaca anlatmak gerekirse bireysel olan nakit ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla kurulmuş olan bölümdür. Bankalar bireysel krediler bölümlerine önem vermektedirler. Müşteri portföylerini arttırtmak ve ürünlerini en iyi şekilde sunmak amacıyla çalışmalarını en kaliteli şekilde devam eden bir bölümdür. Bankaların bireysel krediler bölümü diğer bölümler ile koordineli olarak çalışmaktadır. Yatırımlarını ve diğer işlemlerini de bu bankalardan yapmalarını verimlilik sağlamak amacıyla ön planda olan bir bölümdür.

 

Bu makalemde sizlere Bireysel Krediler Bölümü Ne İş Yapar? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bireysel Krediler 48 Ay Oldu Mu? başlıklı makalemizde bireysel kredi, bireysel kredi 48 ay ve bireysel krediler hakkında bilgiler verilmektedir.