Bireysel Krediler 48 Ay Oldu Mu?

Bireysel krediler 48 ay oldu mu konusunda son günlerde ciddi bir arayış bulunmaktadır. Bu konuda son düzenlemelere bakılması yeterli olacaktır.

Türkiye’deki bireysel krediler için son dönemlerde ne çok sorulan soru bireysel krediler 48 ay oldu mu sorusudur. Bireysel krediler ile ilgili yapılan son düzenlemelerde bu konuda iyi bir esneklik getirilmiş durumdadır. Önceki yıllarda bireysel krediler için bankalar tarafından 60 aya varan vadeler ile kredi verilebildiği gibi geçtiğimiz yıllarda yapılan değişiklikler ile birlikte sınırlandırma getirilmiş ve bireysel kredide vade oranı 36 aya çekilmiştir. Fakat birden yapılan bu değişiklik ciddi bir sıkıntılı bir süreci başlattığı gibi kişilerin bu konudaki sorunlarına yönelik yeniden bir düzenlemenin yapılması da zorunlu hale gelmiştir.

Bireysel Kredilerde 48 Aylık Vade Dönemi Başlıyor

Konuyla ilgili uzun zamandan beri BDDK tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte bireysel kredilerde yeniliğe gidilmiştir. Yapılan bu düzenleme sonrasında kişilerin bireysel kredilerde 36 ay ile sınırlandırılan vade sayısı 48 aya çıkartılmıştır. Böylece kişiler 4 yıllık süreyle borçlanma yoluna gidebilmektedir. Bankalardan alınacak kredilerde vade sayısı arttıkça faiz nedeniyle geri ödenecek ek para artacağı için kişilerin kredi ödemelerinde bu detayı da göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Bireysel kredi için alınan bu karar piyasadaki beklentileri de şu an için karşılamış durumda. Öyle ki pek çok kişi için ek bir yıllık süre, daha rahat bir şekilde ödemelerin yapılmasını sağlamaktadır. her ne kadar ek faizler ödenecek olsa da ek 12 aylık bir süre aylık ödemelerde ciddi bir düşüşün yaşanmasını sağlamaktadır. Böylece kişiler 1 yıl daha ödeme yapacak olsa da ödemelerin az olması maddi açıdan her ay yaşanan sıkıntıları bir nebze de olsa azaltacaktır.

Öyle ki 36 ay ile yapılan sınırlamalar nedeniyle kişilerin aylık geri ödemeleri daha yüksek ücretler ile yapıldığından dolayı bu konuda ciddi maddi sorunların yaşandığı görülmüştür. Konuyla ilgili vatandaşların ciddi bir talebi olduğu gibi konu Meclis’te dahi görüşülmeye açılarak, olası çözümler üzerinde görüşmeler yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar ile birlikte çalışmaların son aşamaya gelmesi vatandaşlar tarafından da oldukça olumlu karşılanmıştır. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek yeni düzenlemeler ile birlikte ekonomik anlamda da iyileştirmeler yapılabilecek.

Taksitlerde Sınırlar Kaldırılıyor

Tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik alınan kararlarda kredi vadesinde de sınırlar getirilirken, bu sınırlamalar ile birlikte aynı zamanda kredi kartı üzerinden yapılan taksitler için de sınırlar getirilmiştir. bu bakımdan yeni düzenlemelerde bu konuda da kişilere yine esneklik verilmektedir. Bu konuda getirilen 9 aylık kredi kartı vade sınırı da kaldırılarak kişilerin daha uzun vadelerle taksitli alışveriş yapması sağlanacaktır.

Yeni Düzenleme Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Hükümet tarafından yapılan son düzenlemeler ile birlikte yapılan açıklamalar Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından duyuruldu. Başbakan Yardımcısı Canikli tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte düzenlemeler hakkında detaylı bilgi almak mümkün olurken, bu konuda kişilerin önümüzdeki hafta itibari ile yeni düzenlemeler üzerinden işlem yapabileceği belirtilmiştir. Bu bakımdan düzenlemeler için yapılacak son işlemler ile birlikte Resmi Gazete’de düzenlemelerin yayınlanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte tüm detaylarına erişmek de mümkün olacak. Böylece sadece bireysel kredilerde kişilerin vade uzatılması dışında ne tür haklara sahip olduğu, düzenlemelerin hangi alışveriş ve ödeme yöntemlerini kapsadığı kolay bir şekilde öğrenilecektir. Bu bakımdan son düzenlemeleri yapılan uygulama için önümüzdeki günlerde tüm değişikliklere erişim sağlayabilmek mümkün olacak.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Altın Kredisi başlıklı makalemizde altın kredisi, Bireysel Altın Kredisi ve bireysel kredi hakkında bilgiler verilmektedir.