Bireysel Altın Kredisi

Bankalarda artık işlerinde yapılan değişikler ile birçok sektöre el attı diyebiliriz. Fatura tahsilatları, milli piyango gibi birçok alanda kendilerine yer açtılar. Altın da en çok kullanılan yatırım araçlarından biridir. Altının saklanması niteliği ile ilk başlarda kiralık kasalar ile devreye girdiler. Şuanda bankalar altın satışları ile devreye girmeye başladı ve altın hesapları da oluşturuyorlar. Evde biriken altınları da aynı şekilde banklarda altın hesabı olarak saklayabiliyorsunuz. Altın hesaplarını teminat olarak göstererek bireysel kredilerde alınabilmektedir. Bireysel altın kredisi olarak kredi nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler altın hesaplarını teminat göstererek kredi kullanabilirler. Bireysel altın kredisinde de faiz oranları ve vadeler ihtiyaç kredileri ile aynıdır. Bu kredi ile altınlarınızı elden çıkarmanıza gerek kalmadan alternatif bir çözüm elde etmiş olursunuz.

Bunun yanında bankalar altın işi ile uğraşan firmalara da krediler vermektedir. Kuyumculuk işi ile uğraşan, altın üretimin yanında ihracat yapan, yurt içinde kuyumculuk sektörü firmaları, altın üzerinden işçilik geliri elde eden firmalara da kaynak sağlamak amacıyla kredi vermektedir. Bu işlerle uğraşan kişiler açısından verilen altın kredisi kısa vadelidir. Erken kapama opsiyonu ve spot olarak kullanma imkanı verilmektedir. Kredinin kullandırılması ve geri ödemeleri de altın cinsinden yapılmaktadır. Altın kredisinde tüm seçenekler ve ödeme şekilleri başından bellidir. Faiz ve vadesi en başında belirlenmektedir. Bu şekilde kullandırıldığından dolayı piyasada meydana artışlar kredi kullanan firmaları etkilememektedir.

 

Bu makalemde sizlere Bireysel Altın Kredisi konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Türkiye Ortalaması Kaç? başlıklı makalemizde kkb, kredi notu ve kredi notu kaç olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.