Kredi Notu Türkiye Ortalaması Kaç?

Kredi Notu Türkiye Ortalaması Kaç?

Kredi notu artık hayatımızdaki vazgeçilmezler arasında yerini almaktadır. Bankalar tarafından kurulmuş olup tüm finans kurumlarının düzenli olarak bilgi gönderdiği kredi kayıt bürosuna bağlanarak kredi notu öğrenilmektedir. Kredi kayıt bürosunun kısaltması KKB’ dir. KKB kredi kullanım verilerini düzenli olarak tutmaktadır. Her ay bankalar tarafından bu bilgiler güncellenmektedir. En fazla üç ayda bir mutlaka bu bilgiler bankalar ve finans kurumları tarafından güncellenir. Kredi notu kişilere göre değişmektedir. Kredi notu 0 puan ile 1900 puan arasında değişmektedir. Çok riskli ile başlamakta olup en az riskli olarak değişmektedir. Puan aralıkları da buna göre değişiklik sağlamaktadır.

Ekonomik durumu anlamak ve değerlendirmek açısından kredi notu ortalamalarını da belli aralıklarla bakılmaktadır. Peki kredi notu Türkiye ortalaması kaçtır. Türkiye genelini değerlendirmeye aldığımızda kredi notu ortalaması değişkenlik gösterse de 1.500 puan civarındadır. Ülke kredi notu ortalamasına ne gerek var diye düşünüyor olabilirsiniz ama bu durum gerçekten de önem arz etmektedir. Bir ülkede olan refahlık ve yaşam kalitesinin artabilmesi için ekonomik olarak düzelmiş olmamız gerekmektedir. Borçlar ne kadar fazla ve ödemeler düzensiz ise ekonomik olarak dönüşüm etkenleri de sekteye uğramaktadır. Kredi notu ortalamalarının yükselmesi de ekonomik olarak da iyi bir gidişin olduğunu göstermektedir. Yatırım hesaplarının çoğalması işlem hacminin gelişmesi anlamına gelmektedir. Krediler de ödemeler zamanında yapıldığında dönüşüm de aynı şekilde devam etmektedir.

Bu makalemde sizlere Kredi Notu Türkiye Ortalaması Kaç?  konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek? başlıklı makalemizde kkb, kredi notu ve Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek? hakkında bilgiler verilmektedir.