Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek?

Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek?

Bankalar kredi talebinde bulunan kişilerin öncelikle kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu borç ödeme durumlarını, toplam risklerini ve devam eden durumlarını göstermektedir. Kredi notu 0 puan ile başlamakta ve 1900 puan ile de bitmektedir. Bu arada bulunan değerlendirmelerde sizin durumunuza ve kredi notunuza bakılarak bölümlere ayrılmaktadır. Riskli, orta riski ve kredi kullanılabilir diye aralıklar mevcuttur. Riskli durumu zaten herkes tahmin edebilir. Kredi notu orta riskli ne demektir diye bakacak olursak 700 puan ile 1.100 puan olan aralıktır. Bu aralıkta genellikle bankalar kredi kullandırmazlar. Ödeme durumunuz ve şuanda mevcut bulunan kredi risk durumlarınızdan dolayı ödeme gücünüzün olmadığını düşünmektedirler.

Kredi notu orta riskli olan kişiler kredi ödemelerini düzenli hale getirmeli, kredi kartı ödemelerinde aylık ödemelerini asgari miktarın üzerine çıkarmalıdır. Kredi notu yükseltmeye çalışmanın yanında eft, ödeme işlemleriniz gibi yapılması gerekenleri mevduat hesaplarınız aracılığı ile yapın. Eğer imkanınız var ise yatırım hesaplarında da kredi kullandığınız bankalardan yapın. Kredi notu orta riskli olanlara özel bankalar genellikle kredi kullandırmazlar. Kamu bankalarından kredi kullanma şansları daha yüksek olarak bulunmaktadır. Bu durumda olan kişilere kredi kullandırsalar bile ek teminat talebinde bulunurlar. Kefalet ve ipotek gibi teminatlar ön plana çıkmaktadır. Bankalar kredi notu orta riskli olan müşterilerini gözetim altında tutarak olumlu ya da olumsuz olan durumlarındaki değişikliklerini takip altında tutarlar.

Bu makalemde sizlere Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan 2017 Kredi Notu Affı Ne Zaman? başlıklı makalemizde 2016 Kredi notu affı, 2016 Kredi Notu Affı Ne Zaman ve kkb hakkında bilgiler verilmektedir.