Kredi İle Ev Almak Karlı Mı?

Herkesin merak ettiği sorulardan biride kredi ile ev almak karlı mıdır? sorusudur. Bu sorunun cevabını genellikle bazı hesaplar yaparak vermemiz gerekmektedir. Sonuç itibari ile ev aynı zamanda bir yatırım aracı olarak da kabul edilmektedir. Bankalar ev kredilerini genellikle 10 yıl gibi bir süre ile sınırlandırmaktadırlar. Mortgage sistemine baktığımızda ise bu süre daha uzamaktadır. Fakat biz bankaların 10 yıllık kredileri üzerinden değerlendirelim ve kredi ile ev almak karlı mıdır bakalım. Genellikle bu zamanda ev kiraları da hafife alınacak bir miktar olarak görülmemektedir. Ev kiraları her yerde değişmekte olup ortalama olarak bir miktar baz aldığımızda 650 TL civarıdır. Bu miktarda kira ödemesi yapılan bir evin değeri de 150.000 TL civarındadır. Bu evi kredi ile satın almayı düşünüyorsanız en az %25 olan 37.500 TL nakit olması gerekiyor. Banklar konut kredilerinde %75’ini karşılamaktadırlar. %25 olan bölümü de ihtiyaç kredisi olarak temin edebilirsiniz. Konut kredi masrafları da sizi zorlayacaktır. Yani bu durumda aylık olarak yaklaşık 1.920 TL ödemeniz çıkmaktadır. %25 de kredi ile aldıysanız onun ödemesi de var. İki kredi sizi zorlayabilir. Kendinize güveniyor ve ödemeleri de yapabiliyorum derseniz. 10 yıl sonunda tam anlamıyla bir ev sahibi olabilirsiniz. Bu arada almış olduğunuz evin değeri de artmış olacaktır. Her zaman için birikmiş olan bir mevcut bakiye ev almanız daha karlıdır. Ama bu şekilde imkanın olmadığını düşünen kişiler kendilerini ödemeler konusunda ayarlama yapabilirlerse kredi ile bir ev sahibi olabilirler.

 

Bu makalemde sizlere Kredi İle Ev Almak Karlı Mı? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bireysel Finansman Kredisi Faiz Oranları başlıklı makalemizde Bireysel Finansman Kredisi Faiz Oranları, bireysel kredi ve bireysel krediler hakkında bilgiler verilmektedir.