Kredi Notu İstemeyen Bankalar

Kredi Notu İstemeyen Bankalar

Günümüzde herkesin bir şekilde kredi ile ilişkili olarak bir işi vardır. İhtiyaç kredisi olarak olmasa da alışverişlerde kullanmakta olduğumuz kredi kartları de bir çeşit kredidir. Bankalar artık kredi kullandırmadan önce mutlaka kredi notunu esas almaktadırlar. Kredi notunuz sizin diğer banklarla olan ilişkilerinizi, taksitlerinizi zamanında ödeyip ödemediğinize ve alışkanlıklarınıza göre bakılan bir sistemdir diyebiliriz. Her zaman işlerimiz düzgün gitmez ve kredi ödemelerinde aksaklıklar meydana gelebilir. Bu durumlarda kredi notunuz düşer ve yeni bir krediye ihtiyacınız olduğu zaman bankalar kredi notundan dolayı kredi vermezler.

Kredi notu istemeyen bankalar var mı diye soracak olursanız evet diyemeyiz. Fakat bankalar kendi müşterilerini korumak amacıyla kredi notuna bakmaksızın kredi taleplerini değerlendirmeye alırlar. Bankalar bu durumlarda kredi talebinde bulunan kişilerden ek olarak teminatlar talep ederler. Kredi talebinde bulunan kişiler bankaların ek teminat olarak istedikleri kefil, ipotek gibi seçenekleri yerine getirirler. Bu durumlarda bankalar tekrar bir değerlendirme yaparak kredi isteyen kişilerin taleplerini yerine getirirler. Tabii bu durum her banka için geçerli değildir. Bankalar her zaman için genel kuralların dışında ek teminat taleplerinde bulunabilirler. Kredi talep eden kişilerde bu talepleri yerine getirmek ile hükümlüdür. Bankalar neden kredi notu düşük diye kredi vermeye çalışıyor derseniz bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Ekonomik durumlarından dolayı birçok kişinin kredi notunda düşmeler bulunmaktadır. Bu nedenle de bankaların potansiyel olan müşterilerinde düşmeler bulunmakta ve bankalar her geçen gün azalan müşteri potansiyelini korumak amacıyla dediğimiz ek teminat taleplerinde bulunabilirler.

 

Bu makalemde sizlere Kredi Notu İstemeyen Bankalar konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hesaplama Formülü Nasıldır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.