Kredi Kartı Borcu Yapılandırılmazsa Ne Olur?
Kredi Kartı Borcu Yapılandırılmazsa Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı borçlarınızı 3 dönem olarak tabir edilen sürede ödenmezse yasal takip hesaplarına aktarılmaktadır. Kredi kartı borcu ödeme sürelerinde 3 dönem aslında 90 gündür. Bu sürecin aşamalarına bakıldığında şöyle bir soru sorabiliriz. Kredi kartı borcu yapılandırmazsa ne olur? Aşamalarına bakarak sonuca varabiliriz.

Kredi kartları son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarını ödememeniz ya da hiçbir ödeme yapılmaması durumunda kartınız gecikmeye girer. Bu durumlarda ilk olarak bankalar, müşterisine kredi kartının gecikmeye girdiğine dair bir uyarı mektubu gönderir. Kredi kartınız bu duruma geldiğinde ödeme yapılmadığı için nakit çekime kapatılır. Bu durumlar Kredi Kayıt Bürosuna bildirilmektedir. Kartınız 30 gün gecikmeli grubuna girer.

Bu süreçte yine ödeme yapılamama durumunda müşteriye yeniden bir ödeme mektubu gönderilir. Bu süreçte ise kredi kartınız alışveriş yapmaya da kapatılmaktadır. Banka Kredi Kayıt Bürosu bu durum ikinci kez bildirilir. Kredi kartınız 60 gün gecikmeli alacaklılar listesine dahil olmuş olur.
Tabii bu süreler içerisinde kredi kartınıza ayrıca gecikme zammı da işlenmektedir. 60 günden sonra KKB notunuz ciddi bir oranda etkilenmektedir. Belki de sırf bu süreden dolayı birkaç yıl düzelemeyecek bir döneme girmiş olabilirsiniz. Ödeme yapmış olmanız durumunda bile diğer bankalarda gecikme olarak gözükecektir. 60 günün ardından tekrar uyarı mektubu gönderir ve yasal sürece girmek üzere diye telefon edilerek haberdar edilirsiniz.

Tekrar ödeme yapmadınız ve 90 güne ulaştığınızda artık yasal takip süreciniz başladı demektir. Yasal bir ihtar belgesi iadeli taahhütlü olarak gönderilir. Borcun tamamını ödemenizi isterler. Bunun için 15 günlük bir süre verilir. Banka size bir ödeme planı hazırlar kart borcunuzu 4 yada 5 takside bölünür. Müşteri bu plana uymazsa yasal takip başlar.

Bu makalemde sizlere Kredi Kartı Borcu Yapılandırılmazsa Ne Olur? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Tahsisi Nedir? başlıklı makalemizde kredi, kredi sonuçlandırma ve kredi sonucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*