Kredi Tahsisi Nedir?

Banka işlemlerinde herhalde en fazla duyduğumuz kelimelerden biri kredi tahsisidir. Bankaların, kredi işlemlerinin başından sonuna kadar olan oluşturma süresine kredi tahsisi denilmektedir. Kredi işlerimde biz sadece başvuruyu ve ödemeyi aldığımız zamanı esas görmekteyiz. Arada geçen sürenin uzunluğundan dert yanmaktayız. Bankada kredi tahsis süreci devam etmektedir deseler bile bize uzun zaman gerektirmektedir.

Peki kredi tahsisi nedir?

Aslında kredi tahsis süreleri dört aşamalı olarak devam etmektedir. İlk önce biz başvuru işlemini yaparız. Bundan sonra banka pazarlama ve veri toplama fonksiyonu ile başlamaktadır. Bankaların şube müdürlükleri bünyesinde portföy yöneticileri tarafından yürütülmektedir. Müşterinin ihtiyaçlarına göre limit hazırlıkları ilgili talepler doğrultusunda şekillenir. Kredi tahsis sürecinde yer alan süreçler ilk olarak şube yetkilileri tarafından kendi içlerinde yapılmaktadır.İstihbarat süreci ile devam etmektedir. Bu işlem bölge müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Şirketler için olan işlem süresidir diyebiliriz. Şirketin geçmiş döneme ilişkin kredi performansları, çek – senet ödeme başarısı, diğer bankalardaki limit ve risk durumu, piyasadaki güvenirliği gibi konulara çeşitli kaynaklar vasıtasıyla araştırılmaktadır. Bütün bankaların istihbarat birimleri koordineli olarak paylaşımda bulunmaktadır. Kredi talebinde bulunan şirketin önceki performansları memzuç adı verilen bir sorgulama tablosu ile görüntülenmektedir. Merkez Bankası, tüm bankalardan aylık olarak kredi kullandıkları şirketlere ilişkin bilgi toplarlar.

Kredi kullanacak olan kişinin mali analiz fonksiyonunu banka yapmaktadır. İşletmenin bilançosu ve gelir tablosu yıllar itibari ile analiz edip, rapor oluşturmaktadır.

En son aşama olarak sonuçlandırma ve kredi tahsisidir. Kredi verilme aşaması olarak da kabul
edebiliriz.

Bu makalemde sizlere Kredi Tahsisi Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu hakkında ve Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.