Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bankalar tarafından kişilere kredi notu verilmektedir. Bu kredi notu belirli puan aralıklarından ve belli başlı sistemlerden oluşur. Kişiler bankalar ile ilgili işlerinden bankalar tabanında ortak olarak kayıtlı işlerinden ötürü puanlar alırlar. Bu puanlar ticari ve bireysel banka faaliyetleriniz sonucu oluşur. Dolayısıyla bankalarla aranızı iyi tutmanız kredi notunuza etki edecektir. Buradan bankalarla arayı iyi tutmak tabiri mecazi anlam olarak algılansa dahi içeriği itibariyle tam olarak öyledir aslında. Bankalarla arayı iyi tutabilmek demek, bankalara borçlarınızı düzenli olarak ödemek, asgari ödemelerin daima üzerinde ödemek, bankaya otomatik ödeme talimatlı faturalar sağlamak, kredi çekmek ve düzenli ödemek gibi işlemler adlandırılabilir.

Kredi notu hakkında bilinmesi gerekenler hususunda dikkat edilecek önemli bir noktada banka hesabınıza her ay düzenli miktarlarda para giriş çıkışları yapmaktır. Özellikle maaş ödemeleri veya herhangi miktarda paraların bankalar tabanında hoş izlenim oluşturacak kadar transferinin gerçekleştirilmesi işlemi, bankalarla aranızın iyi olmasına olanak tanıyacaktır. Bankalar hesabına düzenli para giriş çıkışı yapılan kişileri severler. Buda kredi notunun yükselmesine olanak sağlayacaktır.

Bankalar tarafından belirlenen bu kredi notu tüm bankalar tarafından kontrol edilebilen ve üzerinde değişiklikler yapılabilen bir sistemde toplanır. Dolayısıyla bankalar tabanındaki kimliğiniz banka banka farklılık göstermez. Bir bankayla problem yaşadığınız takdir de bu sorun tüm bankalar tarafından görüntülenebilir ve bilgileri dahilinde olur.

Bu makalemde sizlere Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Sıfır Diyenler Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu sıfır ve kredi notu sıfır olması durumunda ne yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*