Kredi Notu Bilgileriniz Kaç Ayda Bir Güncellenir?

Kredi Notu Bilgileriniz Kaç Ayda Bir Güncellenir?

Bankalar tarafından kişilere kredi kullanabilmeleri adına verilmiş bir puanlama sistemi bulunmaktadır. Bu puanlama sistemine kredi notu veya kredibilite olarak adlandırmalar getirilmiştir. Kişilerin kredi imkanlarından vadeli ekonomik güçlerden ve diğer ekonomik imkanlardan yararlanabilmeleri adına belirlenen bu kredi notu, bankalar tarafından belirlenen bir puan sistemi olmakla beraber, belirli periyodik sürelerle değil faaliyetsel açıdan güncellenir. Yani bankalar nezdinde bir iş yapmanız, sonuçlandığı takdir de veya halen sürerken, bankalara kayıtlı kredi notunuza etki eder. Olumlu değişimler olumlu puan olarak kredi notunuzu yükseltir, olumsuz işler ise kredi notunuza eksi puan katarak kredi puanınızın indirgenmesine sebep olur.

Eğer kredi notu bilgilerim kaç ayda bir güncellenir diye bakacak olursak; dönemsel olarak güncellenmez. Bankalarla yapacağınız işler sonucu güncellenir. Ancak genellikle işlemler ay bazında veya süreli olarak ele alınacağından bazen birkaç aylık güncellemeler görülebilir. Dolayısıyla bankalar için olumlu dönüşler sağlamanız, kredi notunuzun daha kısa sürede yükselmesi için bir ön harekete bağlıdır. Bu ön hareketten kast edilen şey ise, bankalara herhangi bir ödemeniz için otomatik ödeme talimatı vermek, ödemeleri düzenli yapmak veya banka hesabınıza para giriş çıkışı yapmak olarak adlandırılabilir. Bankalar tarafından işlemler bu şekilde yürütüldüğünden ötürü kredi puanlarının yükseltilmesi ve indirgenmesi durumları tamamen faaliyetleriniz ile doğru orantılıdır. Kredi notunuzun güncelleneceği süreler yerine, kredi notunuza olumlu etki bırakacak davranışları bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

Bu makalemde sizlere Kredi Notu Bilgileriniz Kaç Ayda Bir Güncellenir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Devlet Bankaları Hangileridir? başlıklı makalemizde devlet, Devlet Bankaları Hangileridir? ve devlet bankası hakkında bilgiler verilmektedir.