Devlet Bankaları Hangileridir?
Devlet Bankaları Hangileridir?

Devlet Bankaları Hangileridir?

Ülkemizde kurulan ve faaliyetine devam eden yerli ve yabancı kaynaklı birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalar, kredi vermek, diğer kurum ve kuruluşların maddi desteğini sağlamak, istihdam yaratmak ve ekonomik kalkınmayı hızlandırmak veya düzenlemek amaçlarıyla kurulmuş bankalardır. Bankaların ülke içerisinde kurulmuş olmaları o ülkenin ekonomisine hizmet ettiğini göstermez. Bankalar ve bütün ticari kuruluşlar yararlandıkları ve gelir sağladıkları ekonomiye göre o devletin bankası olarak adlandırılır.

Ülkemizde kurulmuş olan yüzlerce banka olmasına rağmen ekonomilerinin küçüklüğü veya büyüklüğü ile sektörde kalabilmiş olanlarını hepimiz biliyoruz zira diğerleri zamanla unutulup zaten sektörde yok oluyorlar.
Ülkemizde kurulmuş ve tamamen ülke ekonomisine hizmet veren ülke ekonomimiz kaynaklı olan bankalarda mevcuttur. Devlet bankaları hangileridir diye sorulursa, en bilineni Ziraat Bankasıdır. Ziraat Bankası ülke ekonomisine maddi ve manevi anlamda büyük getiriler sağlamış, gerekli istihdam veya verim ortamının sağlanmasına ön ayak olmuştur.
Bu listeye eklenebilecek diğer bankalar ise Vakıf Bank ve Halk Bankasıdır. Bu bankalar eğitim ve öğretime, çiftçiye ve işçiye hatta ve hatta büyük ekonomili şirketlere dahi ekonomik yardımlar ve imkanlar sunarak hizmetler vermekte, ülke ekonomisine gerekli istihdamın ve diğer finansal faaliyetlerin yürütülmesinde yardımcı olurlar.

Hatta yukarıda listelenen tüm bankalar devlet desteğiyle de kredilerde ve ödeme şekillendirmelerinde yönlendirilirler. Bu bankalardan alınan krediler, finansal destekler devlet teşvikleri ve bazı vergi indirimleri veya afları ile de insanlara sunulurlar.

Bu makalemde sizlere Devlet Bankaları Hangileridir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kadınların Kredi Notu Erkeklerden Neden Daha Yüksek? başlıklı makalemizde bayanların kredi notu, kadınların kredi notu ve Kadınların Kredi Notu Erkeklerden Neden Daha Yüksek hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*