Kadınların Kredi Notu Erkeklerden Neden Daha Yüksek?
Kadınların Kredi Notu Erkeklerden Neden Daha Yüksek?

Kadınların Kredi Notu Erkeklerden Neden Daha Yüksek?

Kadınların Kredi Notu Erkeklerden Neden Daha Yüksek?

Bankalar tarafından belirlenen kredi notu yani kredibilite ticari ve bireysel işlemleriniz ile belirlenen faaliyetlerden ötürü alacağınız notu yani puanınızı ifade eder. Bu puanlar cinsiyet ve milliyet fark etmeksizin işlemlerinizin yürütüldüğü bankaların ülkesinde ortak bir tabanda tutulur. Ancak genellikle kadınların kredi notu erkeklerden daha yüksek olur. Şöyle ki genellikle kadınlar bu tarz faaliyetlerde biraz daha çekingen davranırlar. Kadınlar ödeme gecikmeleri, hukuki problemler ve diğer problemleri yaşamak istemezler ve böyle bir problem yaşanacağında erkeklere oranla mücadele etme konusunda daha zayıf kalırlar. Yapıları gereği de narin ve kırılgan olan kadınlar, bu yapılarından dolayı da bankalar üzerindeki faaliyetleri daha olumlu olur.

Kadınların kredi notlarının erkeklerden yüksek olmasının sebebi de aslında buradan kaynaklanmaktadır. Ödemeler konusunda daha dikkatli olan kadınlar, banka faaliyetleri konusunda da daha başarılılar. Genellikle ödenecek faturaların ve diğer ödemelerin aksamaması için otomatik ödeme talimatları veriyorlar. Bankalara karşı olumlu bir davranış olarak gösterilen bu durum doğrudan kredi notuna etki ettiği için bankalar tarafından bayanların kredi notunun istemsiz olarak yükseltilmesine neden olmuştur.

Elbette ki bankalar tabanında belirlenen bu kredi notu cinsiyet ve milliyet fark etmeksizin herkes için eşit şartlarda yürütülüyor ancak, bankaların hoşuna gidecek doğrudan kredi notunun yükselmesine etki edecek davranışları daha çok kadınlar gerçekleştirdiği bankalar tarafında bu kredibilite olayları daha çok kadınların lehine sonuçlanıyor. Elbette istisnalar mevcut.

Bu makalemde sizlere Kadınların Kredi Notu Erkeklerden Neden Daha Yüksek? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde 2016 bankacı maaşları, 2016 Bankacı Maaşları ne kadar? ve bankacı maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*