Kredi Sicilinin Önemi Nedir?
Kredi Sicilinin Önemi Nedir?

Kredi Notu Sicil Affı 2017

Kredi Notu Sicil Affı 2017

Günümüzde kredi işlemleri denildiği zaman ilk akla gelen şey kredi notudur. Kredi işlemlerine müracaat ettiğimiz anda ilk öncelikle kredi notuna bakılmaktadır. Ekonomik koşullar ve çeşitli nedenlerden dolayı kredi borçları çoğu kişi ödeyememektedir. Bu durumda da kredi riskleri yükselmekte ve çoğu kişi kara liste adıyla tabir edilen listeye girmektedir. Kara listede olan kişiler kendi arasında ve bankalara sordukları sor ise kredi notu sicil affının ne zaman geleceğidir. Bankalar ile işlem yapabilmek ve bankacılık işlemlerini yürütebilmek için kredi notu sicil affı beklenmektedir.

Türkiye Esnaf Sanatkarlar Kurumu tarafından her yıl yapılmakta olan araştırmalarda esnaf olmak üzere müracaat eden şahsi kişilerin kredi notu sicillerinin olduğu ve bundan dolayı da bankalar ile işlem yapabilmek için kredi notu sicil affını beklemektedirler. Aynı şekilde senet ve çek işlemlerinde de kara listede bulunan kişiler kredi notu sicil affını bekliyorlar.

Kredi sicilinde oluşan problemler nedeniyle kişilerin tüm işlemlerinde olumsuz yönde bir etki yapmaktadır. Ev alacak, taşıt alacak ve yeni iş kuracak olan kişilerin sicillerinde oluşan sorunlardan dolayı kredi alamamaktadırlar. İşlemleri yürütebilmeleri amacıyla kredi notu sicil affının oluşmasını beklemektedirler.

Kredi notu sicillerinde sorun olan kişilerin borçlarını ödedikten sonra düzeltilmesi için 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Bankalar tarafından halk arasındaki adı ile kara listeye alınan kişilerin düzeltilmesi gereken cezai süresidir. Günümüzde 5 yıl çok uzun bir süredir ve kişilerin işlerinin yeterince aksamasına neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı hemen hemen her yıl kredi notu sicil affının gelmesi beklenmektedir.

Kredi notu sicil affı 2017 yılında olacak mı diye kara listede bulunan kişiler öğrenmek istemektedir. Fakat kredi notu sicil affının olması için öncelikle meclisten geçmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde kesin olmamakla birlikte Kredi notu sicil affı 2017 yılında olursa eğer; Merkez Bankası’nın bu konuda katı kurallar getirecek olduğudur. Sadece borcunu sıfırlayan kişilere kredi notu sicil affının geleceğidir.

Kredi notunun tekrar düzelmesi için ve kişilerin işlemlerini yapabilmeleri amacıyla Devlet’in hazırlık içinde olduğu ve kredi notu sicil affının olacağı söylenmektedir. Fakat kredi notu sicil affının gerçekleşmesi durumunda ise bu kişilerin artık işlemlerini yaparken daha dikkatli olmaları istenecektir. Bununla beraber bankacılık işlemlerinde ve kredi ödemelerinde düzenli olmaları beklenecektir.

Bu makalemde sizlere Kredi Notu Sicil Affı 2017 konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi başlıklı makalemizde 2. el ve ticari taşıtlar, ihtiyaç kredileri ve kasko sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

5 Comments Posted

  1. kredi affı ne zaman çıkacak bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler.ödememde bazı aksamalar oldu zararı olurmu sicil affından faydalanabilirmiyim..saygılar..

  2. Ben emekli bir insanım. Zamanla zor duruma duydum. Şu an bankalar kredi vermiyor.sicil bozuk diye .ama şu anda düzenli ödeme yapabilirim.bir an önce sicil affi nin çıkmasını bekliyorum. Hükümetin böyle bir çalışması varmı. Ne zaman çıkar. Saygilar

  3. merhaba 09.09.2016 tarihinde kredi kartımdan avukatlı oldm 15 kasım tarihinde borcumu kapattm sicil affından faydalanabilirmiyim dükkan actım kredi cekemiyorum..

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*