Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?
Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Varlık Yönetim Şirketleri

 

Kredi ve kredi kartı borçlarınızın yasal takibe aktarıldıktan sonra borcunuzu daha fazla ödeyememeniz durumunda banka inisiyatifinde borcunuz icraya verilmektedir. Avukat ve icra kanalı ile borçlarınızın tahsiline çalışılmaktadır. Tabi bu durumlarda aynı sıkıntıyı siz çekerken bankalarda bir sürü formalite ile uğraşmak zorunda kalmaktadır. Son yıllarda BDDK ’nin gözetiminde vadesi geçen borçlarınız varlık yönetim şirketlerine devredilmektedir. Sadece bankaların değil aynı zamanda özel finans kurumları ve diğer mali kurumların tahsili gecikmiş alacaklarının satın alınması ile birlikte yeniden yapılandırılmasını ve tahsil edilmesi amacına yönelik olarak faaliyet gösteren şirketlerdir.

Vadesi çok fazla geçmiş olan borçlarınızın yasal hesaplara aktarıldıktan sonra geri dönmeyen ya da batık kredilerini belli bir ıskonto karşılığında satın alarak orta vadede müşterilerine ulaşmaya çalışarak tahsil etmektedir. Ülkemizde şuanda varlık yönetim şirketi olarak faaliyet gösteren 13 şirket bulunmaktadır. Bu şirketleri sayacak olursak; Artı Varlık Yönetim A.Ş., Atlas Varlık Yönetim A.Ş., Bebek Varlık Yönetim A.Ş., Efes Varlık Yönetim A.Ş., Final Varlık Yönetim A.Ş., Güven Varlık Yönetim A.Ş., Mega Varlık Yönetim A.Ş., Sümer Varlık Yönetim A.Ş., TURKASSET Varlık Yönetim A.Ş., VERA Varlık Yönetim A.Ş., Destek Varlık Yönetim A.Ş., RCT Varlık Yönetim A.Ş., İstanbul Varlık Yönetim A.Ş.,   oluşmaktadır.

Borçları satın alma aşamaları bankaların alacaklısı portföyünü incelerler ve sonrasında varlık yönetim şirketleri için bir ihale dönemi başlamaktadır. İhalenin durumuna, söz konusu olan şirketlerin tahsilat yeteneklerine ve borçlulara ulaşma yetenekleri belirlemektedir. İhaleyi kazanan yönetim varlık şirketi kredi borçlarını üzerine devralmaktadır. Bu devir aldığı borçların tahsilatı için çalışmaya başlar. Sizin de kredi borçlarınız devir edildiyse eğer telefon ile size ulaşmaya çalışmaktadırlar.

Varlık yönetim şirketleri borcunuzdan dolayı size ulaştığı zaman hangi bankaya olan borcunuzu devraldıklarını ve ödeme seçeneklerini görüşmek istediklerini belirtmektedirler. Borcunuzla ilgili olarak bu görüşmelere başlamadan önce, bankadan kredi alırken imzalanan sözleşmenizin bir nüshasını size ulaştırmalarını isteyin. Varlık yönetim şirketi adı altında farklı kişilerde arayabilir bu nedenle dikkatli olmanızda fayda bulunmaktadır.

Bu durumda müşterilerin merak ettikleri bir husus bulunmaktadır. TCMB tarafından kara listeye alınan kişilerin kayıtlarının silinme süresi 5 yıldır. Bu borcu ödememize gerek var mıdır düşüncesidir. Fakat ödemek zorunda olduğunuz borçlarınız silinmez ve bir gün mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzu devir alan varlık yönetim şirketi sayesinde bankadan daha fazla pazarlık yapma olanağınız ve biraz da zorlayarak indirimli ödeme imkanınız bulunmaktadır. Bu durumda aslında sizin kredi borçlarınızdan kurtulmanız için bir seçenek sunmaktadır. Eğer vadesi geçen borcunuz bu şirketlere devir edildiyse eğer korkmayın ve size uygun seçenekler de anlaşma sağlayarak borcunuzu ödemenizde fayda sağlamaktadır. Bankalara göre size daha uygun olan ödeme koşulları ve seçenekleri sundukları aşikardır.

Kredi borçlarınızın tamamını varlık yönetim şirketleri ile bitirdiğinizde bankalardan tekrar kredi kullanma olanağınız bulunmaktadır. Tabi bu kredileri kullandırmak bankanın inisiyatifine bağlı kalmaktadır. Borcunuzun bitmiş olması durumunda kredi notunuzda da yükselme sağlayacaktır. Üzerinize yük olan bir külfetten de kurtulmuş olursunuz. Bankalarla tekrardan çalışma olanağı da bulabilirsiniz. Tabi öncelikle banka ile diğer bankacılık işlemlerinde de çalışmaya başlayın. EFT, havale ve de fatura ödemeleriniz gibi işlemlerinizi bankalardan gerçekleştirin.

Bu makalemde sizlere  Varlık Yönetim Şirketleri konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sicil Affı 2017 başlıklı makalemizde kara liste, kredi borçları ve Kredi Notu Sicil Affı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Comment Posted

  1. HİÇ ALAKASI YOK SİCİL DÜZELMİYOR.BANKALAR ZARAR GÖSTERİP DEVLETTEN ALACAKLARINI ALIYORLAR.BİRDE BU VARLIK ŞİRKETLERİ ALIYOR.ONDAN SONRA ZARARA ATILMIŞ BORÇ GÖRÜNDÜĞÜ İÇİN HİÇBİR İŞLEM GÖREMİYORSUNUZ.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*