Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Artık neredeyse attığımız her adımda bile kredi notunu sormaya başlayacaklar. Banklarla yapılan işlemler ve kredi talebinde kredi notu önemli bir unsur halini aldı. Kredi notu sizin riskleriniz ve ödeme durumlarınıza göre belirlenmektedir. Devamlı olarak sorgulanan bir konu vardır. Kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir. Bizde sizin için bu faktörleri bir bakmak istedik.

Kredi kartı, bireysel kredi, çekleri düzenli ödeme alışkanlığı kredi notunuzu %30 oranında etkilemektedir. Genellikle ödeme düzeni olan kişiler bunu alışkanlık halini getirmiştir. Bankalar aylık geliriniz çok yüksek olduğu halde eğer ödeme alışkanlığınız yoksa size kredi vermeyebilir. Ödeme düzeniz daima kredi notunuzu etkileyen kilit faktörlerdendir. Kredi kartınız ya da kredinizin ödemesini geciktirmeniz kredi notunuzu direk olarak etkileyerek düşürmektedir. Son ödeme tarihinizden 1 ya da 2 gün sonra bile ödeme yaparsız gecikme olarak algılanmaktadır. Siz ne kadar bir iki günden bir şey olmaz diye düşünseniz de etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Mevcut borç durumunuz kredi notunuzu %25 oranında etkilemektedir. Bankalara mevcut kredi borçlanmanız varsa bankalar yeni talebinizde gelirinizin bu borçlara yetip yetmeyeceğine bakar.  Bankalara olan borçlarınız arttıkça riskinizde artacağından dolayı kredi notunuz düşmektedir.

Yeni kredi almış olmanız kredi notunu direkt olarak %20 oranında etkilemektedir. Yeni kredi almanız yeni bir risk demektir. Riskiniz artınca gelir durumunuzda düşmektedir.

Kredi kullanım yoğunluğunuz kredi notunuzu %15 oranında etkiler.

Diğer faktörlerde kredi notunuzu %10 oranında etkiler. Bu etken devamlı olarak kredi talep etmeniz ve başvurularınızın ret edilmesidir.

Bu makalemde sizlere Kredi Notunu Etkileyen Faktörler konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Tüm Bankaların EFT Saatleri başlıklı makalemizde bankaların eft saatleri kaça kadar, eft saatleri ve eft ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.