Kredilerde İşsizlik Sigortası

Hayatımıza yeni giren olgulardan biri de işsizlik sigortasıdır. Günümüz ekonomik koşullarından dolayı artık sigortalı bir işte ve özel firmalarda farklı statülerde çalışan kişilerin işlerinin devamlılık garantisi bulunmamaktadır. Zamanımızın vazgeçilmez kaygısı haline gelen işini kaybetme stresini yaşamadan çalışma hayatına devam etmek isteyen çok fazla kişi bulunmaktadır. Bunun yanında ihtiyaçları karşılamak amacıyla devamlı olarak kredi kullanma ihtiyacı da duyulmaktadır. Kredilerin yanında kredi kartları da aynı derecede hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. İşsiz kalsanız dahi bu kredi ödemeleriniz devam ediyor ek olarak elektrik, su, doğalgaz gibi ödemelerinizde aynı şekilde devam etmektedir. İşte işsizlik sigortanın amacı da işsiz kaldığınızda yeni bir iş bulana kadar ödemelerinizin karşılanmasını sağlamaktır.

Nedeni fark etmeden işsiz kalmanız durumunda oluşabilecek olan ihtiyaçlarınızı sigorta kapsamında bulunan farklı ürünlerden birini tercih ederek işsizlik döneminin de kredi ödemeleri ve maddi sıkıntı yaşamadan geçirmeyi sağlamaktır. Böylelikle kısa dönemli de olsa hayat standardını korumayı hedeflemektedir.

Kendi isteğiniz dışında işsiz kalmanız durumunda hastaneye yatma gibi, kaza ve hastalık sonucunda çalışamayacak duruma gelinmesi gibi hallerde ve vefat durumlarında maddi olarak destek sağlanmasıdır.

İşsizlik Sigortasının teminat kapsamı dışında olan hallere bakalım. İŞKUR tarafından işsizlik yardımından yararlanmanız uygun bulunmuyorsa işsizlik sigortası kapsamına girmiyorsunuz. Sigorta yaptıran kişi tarafından sigortacıya bildirimi yapılan sigortalı kişinin bildirimi takip eden ve sigortacı tarafından tespit edilen ve de sertifikada belirtilen bekleme süresi içerisinde işsiz kalırsanız; yenileme ile alınma durumunda işsiz kalınırsa tarihten önceki sigortacı tarafından belirlenen süre boyunca ücretli çalışılmaması durumda sigorta kapsamına girmez. Mevsimsel bir işte ya da çalışmaya ara verilmesinin doğal olduğu işletmelerde çalışılması, belirli projelerinin bitmesi, kusuru ve de suçu olması durumda kapsam dışına girmektedir.

Kredilerinize işsizlik sigortası yaptırdınız ve tazminat talebinde bulunacaksınız bu durumda gerekli olan belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. İşsizlik beyan formu, SGK’dan ya da işverenden alabileceğiniz işten ayrılma bildirgesi, İŞKUR’dan alabileceğiniz işsizlik kurumuna kayıt olduğunuza dair belge, SGK alabileceğiniz SGK hizmet dökümü, işveren imza sirküleri, kredi kartı ödeme güvencesi sigortası içinde ayrıca tazminat talebinde bulunmalısınız. Bankadan alabileceğiniz son 3 aya ait kredi kartı ekstreleriniz gerekmektedir.

İşsizlik sigortasının genel şartları hayat sigortası genel şartları ve ferdi kaza sigortası genel şartları ile aynıdır.

İşsizlik sigortası kapsamında gelir vergisi avantajları bulunmaktadır. Gelir vergisi mükellefi olan hayat sigortası yaptıranlar, sigorta primlerini gelir vergisi matrahından düşmektedirler. Vergi mükellefleri kapsamında iseniz şahsınız, eşiniz ya da 18 yaşından küçük olan çocuklarınız içinde ödemekte olduğunuz hayat sigortaları primlerinde belirtilen oranlarda gelir vergisi matrahınızdan düşme imkanınız bulunmaktadır. Ücretli çalışanlarda ise Gelir Vergisi Kanunun 63. maddesi göre işlem yapılmaktadır. Beyana tabi olan gelir vergisi mükelleflerinde ise Gelir Vergisi Kanunun 89. maddesine göre işlem yapılmaktadır.

Size işsizlik sigortasını ve avantajlarını anlattık. Bunun yanında bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bankalar kredi kartlarınız ve kredileriniz için düşük primler ile işsizlik sigortası yaptırmak isteyip istemediğinizi sormaktadır. Bu cüzi miktarı öderken siz farkında olmadan birden bire limitlerinizi artırmaktadır. Eğer ekstrelerinizi kontrol etmezseniz sizden çok yüksek miktarlarda ve istediğiniz kapsamlar dışında kredi işsizlik sigortası yapılmaktadır. Size böyle bir öneri geldiğinde bir sözleşme örneğinden bulundurun.

 

Bu makalemde sizlere Kredilerde İşsizlik Sigortası konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ve Çek Borcuma Hapis Cezası Alır Mıyım? başlıklı makalemizde Çek borcu, kredi kartı ve kredi kartı borcu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir