Nakit Avans Nedir

Nakit Avans Nedir

Nakit avans kredi kartınızın nakit çekim limiti dahilinde çekebileceğiniz miktardır.
Nakit avans genellikle kısa vadeli ihtiyaçları karşılamak için çekilir.Eğer nakit avans uzun vadede geri yatırılamayacaksa nakit avans yerine taksitli nakit avans yahut imkan varsa kredi çekmek daha mantıklıdır. Çünkü nakit avans faiz oranı normal bir krediden çok daha fazladır.Şu an banka kredileri aylık %1,10-1,30 seviyelerinde iken kredi kartından çekilen nakit avansın aylık faiz oranı %2.02dir.Ayrıca her banka kendi politikaları çerçevesinde sizden belli bir nakit avans çekme ücreti talep etmektedir.Çektiğiniz parayı çok kısa bir süre içinde hatta aynı gün içerisinde yatırsanız dahi nakit avans ücretini ödersiniz.

Geçtiğimiz yıllarda kredi kartından nakit avans çekmek daha kolaydı.Fakat geçen yıllar içerisinde vatandaşının aşırı borçlandığını,harcamalarını çok yaptığını gören devlet bir uygulamaya gitti.Buna göre bir takvim yılı içerisinde kredi kartı ekstrenizin art arda 3 kere asgari ücretini gününde ödemezseniz kredi kartınız nakit avans kullanımına kapatılmasını öngören bir kanun çıkarıldı.Aynı zaman da aynı yıl içerisinde kredi kartınızın dönem borcunun 3 kere %50sinden aşağısını öderseniz gene kredi kartınız nakit çekim işlemlerine kapatılıyor.

Nakit Avans Çekmek Ne Zaman Çekilmeli

Eğer gerçekten acil nakit ihtiyacınız varsa ve bu parayı kısa zamanda geriye ödemeyeceğiniz ortadaysa ve kredi de alamıyorsanız size kartınızdan taksitli nakit avans çekmenizi tavsiye ederim.Taksitli nakit avansta kredi kartınızın kullanılabilir nakit çekim limiti dahilinde en fazla 9 aya kadar para çekmenize olanak sağlanır.Parayı çekerken size bir ödeme takvimi çıkarılır ve bütün faiz ve giderlerle aylık ödeyeceğiniz miktar size bildirilir.Sizde aynı kredi kartınızdan alışveriş yapmış gibi nakit avans taksitinizi kartınız ekstresini takip ederek ödeyebilirsiniz.

Bu makalemde size Nakit Avans Nedir konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim

Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan İban Nedir Kaç Haneden Oluşur? başlıklı makalemizde iban kaç haneden oluşur, iban nedir ve iban sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.