İban Nedir Kaç Haneden Oluşur?

İban Nedir?

İban Temel olarak havalelerin yanlış hesaplara yapılmasını engellemek için oluşturulmuş bir hesap numarası biçimidir.

İlk olarak Avrupa birliğinde kullanılmaya başlamıştır.Avrupa birliğini kendi içerisinde dahil olan ülkeler arasında para transferlerini hızını yükseltmek ve maliyetini düşürmek amacıyla bir iban hesap numarası geliştirmiştir.
Doğru bir iban numarası sayesinde bankalar arasındaki para transferleri daha hızlı bir şekilde gönderen hesaptan alan hesaba geçmektedir.
1 Ocak 2010 tarihinde ülkemizde havale ve eftler de iban kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

İban Kaç Haneden Oluşur?

İban Avrupa Birliği çerçevesinde 34 haneden oluşmaktadır.Bir iban numarası dünya üzerinde yalnızca bir hesabı temsil eder.Bu yüzden yanlış hesaba havale ve eft yapma riskini de en aza indirir.

İban Ülkemizde ise 26 rakamdan oluşmakta olup aşağıdaki resimdeki gibi biçimlendirilmiştir.

iban1

İbanın ilk iki hanesi ülke kodunu ikinci iki hanesi ise kontrol numarasını içerir.Kontrol numarası bu iban numarasının doğru olup olamadığını gösterir.Geri kalan haneler ise hesap numarasını içerir.

 

Bu makalemde size İban Nedir Kaç Haneden Oluşur?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Halkbankasına AYB'den 200 Milyon Euro başlıklı makalemizde halkbankası 200 milyon euro, halkbankası finansman ve halkbankası kobi kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.