REPO NASIL OYNANIR?

REPO NASIL OYNANIR?

Gelişen teknoloji ve Dünya ekonomisi beraberinde global bir ekonomik varlığı da getirdi. Dünya’nın neresinde olursanız olun ülkeler arası para birimlerini, paritelerini, dalgalanmaları veya piyasaları izleyebiliyor, kontrol altında tutabiliyor yahut işlem yapabiliyorsunuz. Bu işlemler anlık olabileceği gibi uzun vadeli işlemleri de beraberinde getiriyor. Borsanın veya piyasaların daimi olarak takip edilebilmesi, işlemlerin yürütülebilmesi mümkün iken, ticareti geliştirmek, gelir elde etmek veya kazanç sağlamak olarak adlandırılabileceğimiz borsa faaliyetlerini veya piyasa işlemlerini içerisinde barındıran birçok faaliyet ortaya çıkarılmıştır. Borsada işlem yapma, repo oynamak, hisse senedi veya tahvil alıp satmak gibi birçok faaliyet varlığını ortaya çıkarmış, kitleler ve ülkeler tarafından kullanılmaya, ekonomilere yön verilmeye çalışılmıştır.

Faaliyetleri örneklendirmek elbette mümkün ancak, aralarında fazla bilinmeyeni ve aslında işlem yapılma oranı en yüksek olanlarından bir tanesi de repo. Repo oynamak tabirinden ziyade repoda işlem yapmak mümkündür. Repo bir kumar değildir. Oynamak tabiri kullanılması yanlış olmakla beraber, repo da alım satım işlemlerinin şartlı olarak sağlandığını da unutmamak gerekir.

Kısaca anlatacak olursak repo, bir malın veya hizmetin tekrar alınmak üzere karşı tarafa satılması veya alınması işlemine verilen addır. Dolayısıyla arada oluşan alım satım farkından dolayı da kar elde edilir. Kısa vadeli işlemleri barındırdığı için kar sağlamak mümkündür. Riski neredeyse yoktur ve daha güvenlidir. Ancak ekonomiyi içerisinde barındıran her faaliyet, beraberinde bir bilgi birikimi barındırmayı ve yeterli veya gerekli görülecek eğitimlerin sağlandığı veya sağlanacağı durumunu da belirtmektedir. Bu tarz işlemler demo eğitimler, işlemler ve dersler sonucunda gerçekleştirilmelidir. Ayrıca işlemlerin yapılacağı aracı kurum ve kuruluşlarda önceden araştırılmalı, piyasadaki kaliteli kurum ve kuruluşlar ile çalışılmalıdır. Genellikle borsa işlemi gibi lanse edilen repo işlemi tamamen farklı işlemler ve faaliyetleri barındırır. Burada temel faktör kısa süreli alım satım karından doğan karlılıkların sağlanmasıdır. Dolayısı ile bu yönünden borsadan ayrı tutulabilir. Ortada bahsi geçen bir şartname veya söz konusudur. Tabi ki bu işlemleri yürütebilmek için resmi mecralardan gerekli izinlerin bulunduğu kuruluşlar ile çalışmakta fayda var. Resmiyete aykırı her davranış, beraberinde problem getirebilir.

 

Bu makalemde size  REPO NASIL OYNANIR? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

 

Bir önceki yazımız olan PARİTE NEDİR? başlıklı makalemizde dolar euro parite kaç, güncel parite oranları ve parite nedir hakkında bilgiler verilmektedir.