PARİTE NEDİR?

PARİTE NEDİR?

 

Parite anlam itibari ile birimler arasındaki kur değerlerini ifade eder. Örneğin 1$=3tl gibi. Para birimlerinin birbirlerine çevrilmesi ile ifade edilen değerlerin ve kur birimlerinin birbirleri cinsinden ifade edilmesi olayı olarak da anlamlandırılabilir.

Parite genellikle ticaret içeren konularda, ekonomi ve borsa işlemlerin de sık sık kullanılır. Daimi olarak haberler de ve ülke ekonomilerini içeren platformlarda karşımıza çıkar. Paritelerin çeşitleri bile vardır. Örneğin resmi parite, sabit parite vs…

Pariteler enflasyon ve devalüasyon ile değiştirilebilir veya sabitlenebilir. Tamamen ülke ekonomisi veya kullanılacak döviz cinsi için yapılan işlemleri ifade eder.

Ticaret konulu işlemlerde paritenin karşımıza çıkmasının sebebi de ithalat işlemlerinde çoğunlukla Dolar, ihracat işlemlerinde de çoğunlukla Euro kullanılmasıdır. Dolayısı ile paritelerin kullanımı veya işletilmesi olaylarını konu edinir.

Pariteler anlık olarak hesaplanabileceği gibi, stabil bir değer üzerinden de yapılabilir. Pariteler ülkelerin para değerleriyle doğru orantılıdır. Yani ülkenin parası değerli ise parite birimi de o kadar büyük olacağından daha değerli konumda olur. Burada etkin olan durum enflasyon veya devalüasyon durumudur. Şöyle açıklamak gerekirse paranızın değeri düşer ise fiyatlarda otomatik olarak ülkenizde düşer. Yani paranızın dış ülke parasına göre değer kaybetmiş olması sağlanır. Dolayısıyla karşı ülkenin para birimi daha değerli olmuş olacaktır. Buradan hareketle parite hesaplanır iken, ülkelerin aynı miktardaki para birimlerinin birbirleri üzerindeki değerleri hesaplanır yani;

1$=3TL gibi, yani $’in TL ye olan paritesi 3/1=3 şeklindedir. Pariteler kur farklılıklarının hesaplanmasında, para birimlerinin karşılaştırılmasında önemli rol oynar. Paritelerde ilk yazılan birim Parite Baz dövizi, ikinci yazılan ise karşıt döviz para birimini ifade eder. Piyasalarda pariteleri ifade etmekte kullanılan ve piyasanın % 80 lik hissesi ile akışını sağlayan para birimleri vardır. Bunlar; USD-EUR, EUR-TRY şeklinde uzayıp giden bir listenin elemanlarıdır. Daimi olarak piyasalarda işlem gören para birimlerinin paritelerini barındırır. Geçmişte kullanılmış ancak şuan itibari ile bulunmuyor olan sistemde bir, sabit kur sistemi idi ve işlemler bu sabit kur sistemi üzerinden yürütülüyordu. Burada verilebilecek örnek resmi paritede yürütülen sabit kur paritesi olarak da gösterilebilir.

Bu makalemde size PARİTE NEDİR?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Kobi Kredileri Nedir Kimler Alabilir? başlıklı makalemizde kimler kobi kredisi alabilir, kobi kredileri ve kobi kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.