SERA KREDİSİ NEDİR?

SERA KREDİSİ NEDİR?

Gerek ticareti geliştirmek, gerekse büyümeyi sağlamak amacı ile finansal gücü bulunan kurum ve kuruluşlar krediler veya teşvikler vermektedirler. Krediler büyük limitli olabileceği gibi, küçük meblağlarla anlık ihtiyaçların karşılanması amacıyla da çıkartılabilirler. Teşvikler ise finansal kuvveti bulunan kurum veya kuruluşlar tarafından veya yaptırım gücü bulunan kurumlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bunlara verilecek örneklerden bazıları, vergilerin, diğer ödeneklerin veya vadelerin şekillendirilmesi konusunda sıralanabilir.

Devlet veya bankalar yapabileceği gibi, devletin kurumları veya kuruluşları ile de ayrı olarak gerçekleştirilebilir. Ancak daima bu destek ve krediler bir amaca hizmet ederler. Örneğin tarıma veya çiftçiye yatırım yapmak, ekonomiyi güçlendirmek amacı ile sera kredileri verilebilir. Bankalar tarafından gerek tüketici, gerekse üretici açısından önemli olan bu sera kredileri, sera kurmak, işletmeyi büyütmek, masrafları karşılamak veya anlık olarak doğacak ihtiyaçları giderebilmek amacıyla kullanılırlar. Sera kredileri daimi olarak, belirli bir yeterlilik gerektirir. Örneğin bankalar tarafından belirli miktarlara kadar sera olmak, yönetmeliklere uygun olmak gibi durumlar içerir. Kısacası, sera kurmak veya var olan sera için alacağınız krediler farklılık gösterir. Bu farklılıklar belirli yönetmelik ve tüzükler ile de yürütülürler.

 

Sera yatırım kredileri bazı bankalarda yatırımın % 85 ini karşılayabilecek ölçüde olabilir. Ödeme çeşitleri dahi farklılık gösterebilir. Bazı bankalar yönetmeliklere uygun seraların olup olmadığını, gerekli uzmanlar tarafından incelenmiş ekspert edilmiş seraların varlığını dahi kontrol eder daha sonrasında sera kredileri için uygunluk isterler. Konuyla alakalı proforma faturalar, çiftçilik belgeleri, örtü altı kayıt sistemi üyeliği, örtü altı kayıt sistemi belgeleri şeklinde uzayabilen listeler, sera kredisi almak için gerekli olabilecek evraklar arasındadır. Tüm bunların yanı sıra şubeler gerekli gördüğü takdir de başka evraklar da isteyebilirler.

 

Yukarıda listelenen durumlar ve bilgiler ışığında sera kredisi imkânından yararlanmak isterseniz, bankalar ile iletişime geçmenizde fayda var. Ayrıca devletinde çiftçilik özendirilmesi ve desteklenmesi konuları üzerine, tarıma dayalı birçok teşviği de bulunmaktadır. Yine ilgili mevzuatları takip ederek bu gibi konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak genel anlam itibarı ile sera kredisi ile alakalı verilebilecek bilgiler bu şekildedir

 

Bu makalemde size SERA KREDİSİ NEDİR? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bankada Unutulan Para Sorgulama başlıklı makalemizde bankada unutulan para, bankada unutulan para nasıl alınır ve unutulan para sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.