SSK Olmadan Kredi Çekilir mi?

SSK Olmadan Kredi Çekilir mi?

SSK, kişilerin pek çok zaman karşısına çıkan bir kriter olduğu gibi SSK olmadan kredi çekilir mi gibi soru işaretleri de her zaman bulunmaktadır.

SSK olmadan kredi çekilir mi noktasında kişilerin bazı imkanları bulunmaktadır. Bu bakımdan kişiler SSK olmadan da kredi çekebilme imkanına sahiptir. Bu bakımdan kredi almak isteyen kişiler özelikle sosyal güvence olmadığında bu tip durumları değerlendirmelidir.

Kredi Çekerken SSK Yoksa Ne Olur?

Kredi çekmek isteyen kişilerin kredi için kira gelirinin olması önemlidir. Kira gelirlerinin gösterilmesi, kişilerin sabit bir geliri olduğunu kanıtlayacağından dolayı kişiler bu şekilde kredi alma şansını değerlendirebilmektedir. SSK kişilerin sosyal güvencesinden ziyade bir iş yerinde çalıştığını ve aynı zamanda geliri olduğunu da gösterdiğinden dolayı bankalar tarafından önemsenmektedir. Bu açıdan bakıldığında kişilerin SSK olmadığı durumlarda gelirini kanıtlaması ve bankalar tarafından sunulan bu gelir durumunun kabul edilmesi gerekmektedir. Böylece kişiler kredi alma imkanına sahip olacaktır.

Kira Geliri Yoksa Ne Olur?

Kişilerin kira geliri gibi göstereceği bir gelir belgesi olmadığı durumlarda ise ipotek seçeneği değerlendirilebilir. Kişilerin ipotek için de yine bir mülke sahip olması gerekecektir. Tapu üzerinden yapılacak ipotek işlemleri ile birlikte kişilerin kredi çekmesi mümkün olabilmektedir. Bu tür durumlarda kişilerin yeni bir ev alması gibi durumlarda ekspertiz raporuna göre yüzde 75’lere veren kredi onaylanabilmektedir.

Kredi çekerken kişilerin tek kriteri sadece SSK değildir. Bu bakımdan kişilerin kredi sicili gibi durumlara da dikkat etmesi gerekmektedir. Her ne kadar yukarıda sizlerle SSK olmadan kredi çekilmesi noktasında önemli detayları paylaşmış olsak da kredi noktasında kişilerin sicilinin iyi olmaması kredi için ciddi bir risk oluşturacaktır. Öyle ki günümüzdeki mevzuatlarda kişilerin kredi alabilmesi adına ilk olarak kredi notuna bakılmaktadır. Bu nedenle de kredi notunun yüksek olması gerekir. İpotek gibi diğer durumlarda dahi kredi notu önemlidir. Bu bakımdan kredi almak isteyen kişilerin notunda da gerekli iyeleştirmeleri yapması gerekir. Böylece sorunsuz bir şekilde kredi konusunda bankalardan destek alınabilecektir.

Aynı zamanda bazı bankalarda kefil gibi durumlar ile birlikte kredi alınabilmesine imkan sağlanmaktadır. Bu açıdan bankanın vereceği karar da oldukça önemlidir. Kredi notu yüksek ve aynı zamanda geliri de çekilecek kredi için uygun olan kişilerin kefil olması halinde kişilerin kredi notunun ya da SSK’sının olmasının çok önemi olmadan kredi alınmasını da sağlayabilir. Bu bakımdan kişilerin bankaya yapacağı müracaat sonrasında en uygun yöntemi öğrenerek bu yönde kredi başvurularını gerçekleştirebilir.

Ayrıca SSK dışındaki 4B ve 4C sigorta türlerinden herhangi birine bağlı olunması da sigorta olduğundan dolayı fark etmeyecek ve kişilerin sigorta açısından herhangi bir sorun yaşamadan kredi çekebilmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan 4A kredi için şart olmamakla birlikte SGK tarafından sağlanan güvencelerden birisinin aktif durumda olması yeterli olacaktır. Bu açıdan SSK denildiğinde kişilerin sadece 4A olarak durumu algılamaması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında kişilerin güvencesinin olması işleri çok daha kolaylaştıracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*