İhtiyaç Veya Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

İhtiyaç Veya Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

İhtiyaç veya konut kredisi kullanan kişi ölürse borç ne olur konusuna pek çok farklı bilgi yer alsa da bu konuda uygulanan tek bir işlem bulunmaktadır.

İhtiyaç veya konut kredisi kullanan kişi vefat ettiği zaman kredi ile ilgili tüm işlemler durdurulmakta ve kişinin vefatı ile birlikte mevzuatlar dahilinde işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlerde ise kredi başvurusu onaylanan kişiler için yapılan hayat sigortası devreye girmektedir.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredi çeken kişilerin ölüm riskine karşı hayat sigortası yaptırılmaktadır. Hayat sigortası kişi vefat etse de dahi yakınlarının ya da kişiden geriye kalan mülklerin herhangi bir şekilde borç nedeniyle alınmasını önlemektedir. Bu nedenle de kredi çeken kişilerin hayat sigortası yaptırması oldukça önemlidir. Kişinin vefat etmesi halinde kalan borç iptal edilmekte ve hayat sigortasını sağlayan firma ile banka arasında genel prosedürler halledilmektedir. Üstelik kredi borcu iptal edildiği gibi kişilere önemli bir avantaj da sağlanmaktadır. Vefat eden kişinin yakınlarına borç kalmadığı gibi aynı zamanda kredi için ödenen tüm ödemeler de geri alınmaktadır.

10 bin TL kredi çeken bir kişi yaşamı sırasında 5 bin TL kredi borcu öderken, vefat etmesinin ardından kalan 5 bin TL’lik borç iptal edildiği gibi kredi için yapılan 5 bin TL’lik ödeme de yine kişinin yakınlarına iade edilmektedir. Bu bakımdan hayat sigortası ile birlikte tüm kredi güvence altına alınmakta ve kişilerin vefatı halinde krediden tamamen muafiyet sağlanması da mümkün hale getirilmektedir.

Vefat Halinde Ne Yapılmalıdır?

Bankalarda resmi mevzuatlar değişiklik gösterebilse de genelde konuyla ilgili bankaya bildirimin yapılması yeterli olmaktadır. Bildirim yapıldıktan sonra konuyla ilgili işlemler banka tarafından yürütüleceği gibi kişilere sonuç bilgisi verilecek ve işlemler tamamlanacaktır. Bu açıdan kişilerin banka ya da sigorta firması ile uzun görüşmeler yapması ya da sorun yaşaması söz konusu değildir. Fakat hayat sigortası poliçesinin bitmesi, ödemelerin yapılmaması ya da poliçe yenilemede yaşanan hatalar sırasında vefat yaşanması, farklı durumların ortaysa çıkmasına neden olabilmektedir. Bu bakımdan kredi bitene kadar kişilerin hayat sigortasını aktif halde tutması önemlidir.

Sigorta firmaları tarafından bu konuda gerekli bildirimler yapılarak, kişiler bilgilendirilmektedir. Fakat buna karşın zaman zaman çeşitli ihmaller, gecikmeler ya da sorunlar yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda da kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına kişilerin zamanında işlemlerini yapması yeterli olacaktır.

Yaşlı Kişilere Kredi Aldırma

Sigorta ve kredi mevzuatlarında yer alan bu durum, pek çok kişinin ihmal yapmaya çalışmasına da yol açmaktadır. Hasta ve çok yaşlı kişiler üzerinden kredi çekmeye çalışan kişilerin böyle bir imkandan yararlanması söz konusu değildir. Zira kredi çeken kişilerin durumuna göre hayat sigortası yapılmakta ve hem kredi hem de sigorta için belirlenen kriterlere uyulması istenmektedir. Bu tür davranışlarda bulunmak ya da çeşitli yollar ile kredi çekmek çok ciddi yaptırımlara neden olacaktır ve kişiler çok ağır cezalar alabilecektir. Bu nedenle kredi ve sigorta yaptırmasında herhangi bir sorun olmayan ve banka tarafından legal işlemler yapılarak kredisi onaylanan kişiler için bu durum ve hayat sigortasının sağladığı katkı geçerli olmaktadır.

Kredi konusunda vefat halinde tüm bu belirtilen bilgiler dahilinde işlemler yapılmaktadır. Kişilerin kredi çekerken, ihtiyaç ya da konut kredisi gibi farklı kredilerden yararlanmasında herhangi bir fark olmadığından dolayı tüm krediler için bu tür durumlar ve şartlar geçerli olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*