Senetle Araba Nasıl alınır? Peşinatsız Senetle Araba Alma

Senetle Araba Nasıl alınır? Peşinatsız Senetle Araba Alma  

Son dönemlerde giderek daha da popüler hale gelen senetle araba alma işlemleri, pek çok kişinin aynı zamanda merak ettiği ve senetle araba nasıl alınır sorusunu sorduğu bir durumdur. Peki, ama senetle araba nasıl alınır? Peşinatsız senetle araba alma işlemleri nasıl yapılır?

Araba alma noktasında kişilerin ilk olarak müracaat ettiği seçenek kredidir. Fakat kredi çıkmadığında senetle araba seçeneğine başvurulmaktadır. senetle araba nasıl alınır noktasında ise kişilerin bazı detaylara dikkat etmesi ve bu doğrultuda araç almaya karar vermesi gerekir.

senetle araba almak isteyen kişiler, ikinci el araç satan galeri ya da şahıslardan bu konuda destek alabilmektedir. Yapılacak satış işlemlerinde düşük bir peşinat ya da peşinatsız bir şekilde araç alınabilir. Bu noktada araç satışı noterden verilse de araç için rehin koydurma işlemleri yapılarak, taksit bitene kadar kişilerin aracı satması ya da elden çıkarması önlenmektedir. senetle araba satışı ya da senetle araba alma noktasında en önemli detaylardan birisi de budur.

Peki, Galerici Ne Kazanıyor?

senetle araba noktasında galericiler genelde iki işlem yapmaktadır. Bunlardan ilki, satılacak araç için bankadan kredi almak ve daha yüksek faiz oranı ile kişilere aracı daha pahalıya satmak, ikinci seçenek ise banka kredisi almadan kişilere senetle arabayı satmaktadır. Yüksek fiyat ile satılan araçlar sayesinde galericiler de para kazanmaktadır. Bu bakımdan hem alan hem satan için cazip bir fırsat yaratılmış ve senetle araba satışı gibi oldukça yüksek bir değere sahip bir pazar yaratılmıştır.

Senetle Araba Satma Masrafları Nelerdir?

senetle araba konusunda kişilerin noterden araç satışı için 120 TL ödemesi gerekmektedir. aynı zamanda noterde rehin koydurma işlemler için de aracı alacak kişilerin ödeme yapması gerekecektir. Bu da yaklaşık 300 TL gibi bir ücret tutmaktadır. Bu doğrultuda kişilerin senetle araba alması için 420 TL ödemesi yeterli olmaktadır ve 420TL ile şartlar dahilinde istenilen bir araca sahip olmak mümkün olmaktadır. Galericiler tarafından sunulan bu imkan, kuşkusuz araçlar üzerinden iyi bir kar alınmasını sağlamaktadır.

Galericiler İçin Risk Mi?

Üstelik işlemlerde resmi olarak senet imzalandığı için galerici için hiçbir risk bulunmamaktadır. Senetlerin zamanında ödenmesi halinde aracı alacak kişiler de bir sorun yaşamadan aracın sahibi olabilmektedir. Bu noktada dikkat edilecek nokta, senet ödemesinin geciktirilmesidir. Senet ödemesi geciktiğinde ise senetler direk işleme konulabilir. Aynı zamanda bu durum kişinin aracının elinden alınmasına kadar varabilmektedir. Bu nedenle senetlere imza atarken, kişilerin mutlaka ödeyeceği miktar kadar taksit yaptırması gerekmektedir. Türkiye’de yaşanan örneklerde kişilerin araçlarının elinden alınması ve aynı zamanda ödenen tüm taksitlerin de boşa gitmesi söz konusu olabilmektedir. Zira senetlerin herhangi bir bağlayıcılığı olmadığı gibi aracı alan kişilerin araç satışından bağımsız olarak ödeme yapmayı taahhüt ettiğini gösterir. Bu bakımdan kişilerin bu tür durumlarda güvenilir yerleri tercih etmesi gerekir. Böylece risksiz bir şekilde senetle araba alma işlemleri yapılabilir.

Senetle Araba Riskli Mi?

Senetle araba satışı konusunda belirtilen şartlar genelde uygulanmaktadır. Fakat galeriden galeriye farklı yöntemler ve uygulamalar da geliştirilebilmektedir. Bu nedenle kişilerin işlemlerini yaparken, bu tip durumlara dikkat etmesi gerekecektir. Ayrıca rehberimizde belirtilen detaylara da dikkat edilmelidir. Böylece yaşanılacak sorunlar da minimuma inecek ve böylece risksiz ve güvenli bir şekilde işlemlerin yapılması sağlanacaktır. Bu açıdan kısa bir inceleme ve doğru yer seçmek senetle araba alma noktasında yeterlidir.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*