EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT gönderildikten sonra en çok merak edilen EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun yanıtıdır. Türkiye’de bankaların belirli mevzuatlara göre işlemlerini yapması, soruların kesin bir şekilde yanıtlanmasını sağlamaktadır.

EFT, bankalar arasında para gönderme işlemine verilen addır. Aynı banka hesapları arasında yapılacak para transferlerinde havale yapılması yeterli olduğu gibi havaleler hemen hesaba geçmektedir. Üstelik havale için kişilerin herhangi bir havale saatine dikkat etmesine gerek yoktur. Havalede saat kısıtlaması olmadığı için kişiler aynı banka hesapları arasında istediği zaman transfer yapabilir. EFT’de ise böyle bir durum söz konusu değildir. EFT’de kişilerin belirli saatler içerisinde transfer yapabilmesi mümkündür. Bu nedenle de EFT ne zaman hesaba geçer konusunda kişiler sürekli durum hakkında bilgi almaya çalışmaktadır.

EFT’de mesai saatleri içerisinde işlemler yapılabilmektedir. Bu bakımdan bankalara göre değişiklikler olabilse de genelde 09.00 ile 17.00 arasında transfer işlemlerinin yapılması yeterli olacaktır. Bu sayede kişiler belirtilen saatler arasında EFT’nin karşı hesaba geçmesini sağlayabilecektir. Bankaların belirli bir EFT saatleri olmaktadır ve bu saatler arasında ödemeler hesaplara aktarılmaktadır. Fakat genelde 30 dakika içerisinde para transfer işlemleri tamamlanmış olmaktadır.

EFT Saatleri Dışında Para Nasıl Gönderilir?

EFT saatleri dışında para gönderme işlemlerinde EFT emri verilmesi gerekmektedir. EFT emri verildiğinde EFT için en uygun gün ve saatte bu işlem uygulanır. Bu bakımdan kişiler EFT yaparken en uygun tarihi belirlemesi ile birlikte EFT emrini verebilecektir. Emirler, işlemler gerçekleşene kadar iptal edilebilir. Fakat kişiler özellikle acil olmayan transferler için emir vererek ödemelerini gerçekleştirebilecektir. Acil ödemelerde ise EFT saati dışında hızlı bir şekilde ödeme yapılması mümkün olmayacaktır. Bu tür durumlarda aynı banka hesabından transfer yapılması gerekecektir.

Kişiler hemen para göndermek istemesi halinde ise bu konuda tek bir seçenek bankamatiklerdir. Bankaların kapalı olduğu sürelerde EFT saatleri de olmayacağından dolayı acil ödemeler için bankamatikler üzerinden ödeme yapılabilir. Kişilerin hangi banka hesabına para gönderecekse o bankanın bankamatiğine gitmesi gerekir. Bankamatikten yapılacak ödemeler ile birlikte kolay bir şekilde istenen hesaba gerekli ücret transfer edilebilir.

EFT Ücretli Mi?

EFT işlemlerinde aynı zamanda ücret de ödenmektedir. Bu bakımdan kişilerin EFT yaparken bu detaya da dikkat etmesi gerekir. Eğer EFT ücret ödemesi ek olarak yapılmazsa, ücret gönderilecek miktardan kesilecektir ve karşı tarafa eksik bir ücret gönderilecektir. Bu nedenle kişilerin özellikle kesin bir miktarın ödenmesi gereken durumlarda EFT ücretini ayrı olarak yatırması çok önemlidir. Aksi halde eksik ödemeler nedeniyle çeşitli sorunlar yaşanabilecektir.

EFT konusunda belirtilen detaylara dikkat edilmesi yeterli olacaktır. Bankaların online bankacılık sistemlerinde EFT saatleri detaylı olarak tek bir takvim üzerinden gösterilmektedir. Bu bakımdan EFT işlemlerinde belirtilen saatler dışında hiçbir şekilde işlem yapılması mümkün olamayacaktır. Hatalı bir işlem yapılması mümkün olmadığı için kişilerin sorun yaşaması da minimuma indirilmiştir. Üstelik EFT’de IBAN ya da banka hesap bilgileri detaylı bir şekilde girilmesi gerektiğinden dolayı kişilerin yanlış bir adrese para göndermesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu bakımdan bu tür durumlar için tereddüt bulunan kişiler, herhangi bir güven sorunu yaşamadan ve endişe duymadan gerekli işlemlerini bankaların sistemleri üzerinden yapabilmektedir.

EFT ücretleri ya da benzer prosedürlerde bankaların mevzuatları önemlidir. Bazı özel sistemlerde ücret alınmadığı gibi bazı sistemlerde daha fazla ücret de alınabilmektedir. Özelikle saatler dışındaki emirler için yüksek ücretler istenebilmektedir. Bu bakımdan tüm bu bilgiler doğrultusunda işlemler yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Eft Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde banka, eft ve hesap hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*