Eft Nasıl Yapılır

Eft Nasıl Yapılır

 

Yirminci yüzyılın son diliminde ülkemizde de faaliyete giren eft, yani elektronik fon transferi sistemi sağlamış olduğu kolaylık ve işlem rahatlığı sayesinde günümüz bankacılık ve finans dünyasının en önemli bileşeni konumuna erişmeyi başarabilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kontrolü ile gerçekleştirilen, tüm işlemleri için söz konusu kurumun sorumluluk altında olduğu ve resmi prosedürü Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen eft nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu yazıyı bütün detaylarıyla okumanızı tavsiye ederiz.

 

           Eft nasıl yapılır sorusunda ilk olarak cevap verilmesi gereken konu eft işleminin hangi saat dilimleri içinde yapılabileceğidir. Eft işlemi, iki banka arasında hafta içi herhangi bir gün -resmi tatil olmaması koşulu ile- saat 08.30 ile 17.00 arasında yapılır. Bu işlemi atm, banka şubesi, internet ya da mobil bankacılık uygulamaları veya telefon bankacılığı ile gerçekleştirmek mümkündür.

 

Para transferinin yapılacağı hesap numarası ya da söz konusu hesabın iban numarası girilerek de bu işlem çok kısa bir süre içinde ifa edilebilir. Örneğin herhangi bir banka şubesine bizzat gidip vezneden bu işlemi yapmaya çalışmak yaklaşık on dakikalık bir sürece tekabül ederken, en çabuk metodu internet tabanlı mobil bankacılık uygulamaları olmaktadır.

 

Önemle belirtmekte fayda olan bir konu ise bazı bankaların eft işlemlerine ücret istemeleridir. Genelde ücret konusunda en fazla talep ise telefon aracılığıyla yapılan eft işlemleri için söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Hafta Sonu Açık Bankalar başlıklı makalemizde açık, banka ve haftasonu hakkında bilgiler verilmektedir.