Havale Nasıl Yapılır

Havale Nasıl Yapılır

 

Bankalar insanların paralarını sakladığı, biriktirdiği ve maaşlarını aldıkları yerlerdir. Son zamanlarda banka kullanımı çok yoğun bir popülasyona yayılmıştır. İnsanların birbirine belirli sebeplerden örneğin; taksit, kira, satın aldığı bir şeyin ücreti gibi durumlardan para göndermesi gerekebilir. Bunun için çeşitli yollar mevcuttur.

 

EFT veya havale yoluyla insanlar bunları birbirine aktarabilirler. Havale yolu aynı bankayı kullanan iki insanın zaman fark etmeksizin birbirine para aktarması olayıdır. Örneğin D bankasını kullanan bir insan D bankası kullanan başka bir insana para aktarımını havale yoluyla yapabilir. Havale ucuz bir yoldur ve çeşitli yollarla yapılabilir. Peki, bu havale nasıl yapılır? Bankamatik ATM si kullanılarak, bankamatik gişeleri kullanılarak, mobil bankacılığa giriş sağlayıp onun üzerinden bilgiler girilerek, internet bankacılığından gerekli yerler doldurularak havale yapmak mümkündür.

 

Havalede yer zaman önemsizdir ve anında karşıdaki kişiye iletilir. Bir havale işleminden yaklaşık 5 dakika sonra karşısındaki o parayı anında kullanabilir. Havale olayını yapmak için gerekli bir kaç bilgiye ihtiyaç vardır. Hesap numarası, İBAN numarası ve İSİM SOYİSİM kullanılarak bu işlemi yapmak kolay ve pratiktir. Mobil ve internet bankacılığı kullanıldığı durumlarda havale ücreti çok minimum düzeye inmekle beraber bazı bankalar ise mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapılacak işlemlerde para almamaktadır.

 

Banka şubesinde yani gişede bu havale işlemini yapmak için sıra beklemek gerekebilir, zaman kaybı gibi durumlarla karşılaşabilir ama internet ve mobil bankacılıkta bu daha rahat şekilde sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan İş Bank çeyiz hesabı başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz hesabı katkı payı ve çeyiz hesabı ve ödeme planlaması hakkında bilgiler verilmektedir.