İş Bank çeyiz hesabı
İş Bank çeyiz hesabı

İş Bank çeyiz hesabı

Evlilik hazırlıkları sürecinde çiftleri öncesinde ve sonrasında zorlayan durumlardan bir tanesi de maddi sıkıntılar olmakta. Düğün öncesi ve sonrasında sıkıntıya düşmemek için yapılması gereken bireyler için özel olarak sunulan çeyiz hesabı gelecek yıllarda da rahat etmek için birikim yapmanızı sağlar. %20 devlet katkılı olan TL vadeli olan mevduat hesabı evlilik döneminde rahat etmek isteyenler için tam bir avantaj!

Yaş sınırlandırması olarak 24 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Devlet katkısı olarak %20 destek sağlayan İş bankası hem çocuklar hem de gençler için birikim amaçlı ihtiyaçlarına yönelik birikim hesabı açabilirsiniz. Çeyiz hesabı hesap açılımında bulunarak birikime çok önceden başlamak isteyen aileler için oldukça cazip bir fırsat. 25 Nisan 2016 tarihi itibari ile şubeye gitmeden internet üzerinden takip edeceğiniz adımlar sonucunda da İş Bank çeyiz hesabınızı açabilirsiniz.

İş Bank çeyiz hesabı

İş Bank çeyiz hesabı açtırabilmek için Mavi Kart’ lı ve T.C. Vatandaşı olmanız gerekmektedir.

TL olarak açılmakta olan hesap 3, 4 ve 5 yıl vadeli olarak açılmaktadır.

Hesap açılacak olan kişi için 24 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. 18 yaşından büyük kişiler evlilik yapmadığı müddetçe hesap açabilir.

18 yaşından küçük olan kişiler ise ebeveynleri aracılığı ile hesap açtırabilmektedir.

Açılan her hesap tek kişilik olup başka kişilerce kullanılmamalıdır.

Hesaba para yatırma işlemi belirli günlerde belirli aralıklarda olup istenilen gün ve tarihte para yatırma işlemi sağlanmamaktadır.

12 aylık bir süreç sonrasında aylık veya 3 aylık olarak tanımlanan birikim ödenekleri değiştirilebilmektedir.

Ödeme ile ilgili belirtilen günün değiştirilebilmesi için bir sonraki ayı beklemeniz gerekmektedir.

Düzenli ödemeleriniz talimat verildiği takdirde mevduat hesabınızdan tahsil edilebilmektedir. İş Bank çeyiz hesabı ödemelerinde minimum tutar 105,58 TL ile maksimum 1.055 .80 TL arasında değişmektedir. Bu tamamen sizin ödemelerinize bağlıdır. 3 aylık ödemelerde ise bu tutar ödediğiniz tutarın 3 katı olmakla beraber en az 316 TL iken en fazla 3.167.40 TL olarak ödenebilmektedir.

Düzenli olarak ödemelerinizi yapacağınız ödenek tutarları yukarıda belirtilen miktarlar arasında tıpkı örneklendirme deki gibi işlemektedir. Talimatlar müşteriler tarafınca belirlenip düzenli talimatlara eklendiği takdirde saat 18:15′ de tek seferlik olarak işleme geçmektedir. Sadece hesap açılışı esnasında müşteriler için sağlanan bir olanak söz konusudur oda bir kez olmak şartı ile 15.837 TL tutarına kadar hesaba para aktarılması yapılabilir. Hesap açılışı itibari ile ödenmekte olan tutar sizin ilk talimatınız sayılmaktadır. Hesabınızla ilgili işlemler yapacağınız güne mahsus olmak üzere belirttiğiniz tutarda hesabınızdan ödeme yapabilirsiniz.

Çeyiz hesabında tüm oran ve ödenek şekilleri 12 ay boyunca aynı olmaktadır. Hesabınızın açılış tarihi itibari ile belirtilen ilk ödenekteki oran sene sonunda alacağınız faiz oranının aynısı olmaktadır.

12 ay süreç içerisinde sadece 2 kez hesaptan para çekilebilmektedir. Bu işlem doğrultusunda çekilen tutar ana vadeden yapılmamaktadır. Yani ödeme talep edildiğinde veya çekildiğinde vade bozulmamaktadır. Hesaba her hangi bir sıkıntı itibari ile ödeme yatırılmadığın da en azından asgari tutar yatırılmalı ve işlem aksatılmamalıdır. Hesaptan çekilmekte olan para tutarında bankanın belirlediği vadesiz mevduat faiz oranı geçerli sayılmaktadır. aylık ödeme planı doğrultusunda 12 ayda 3 aylık ödeme tablosuna göre 3 kez 12 aylık aylık ödemelerde ise 1 kez aktarım yapılırsa Devlet katkısı ortadan kalkmaktadır.

İş Bankası ödeme planlaması ve katkı payı

36 ayı geçmeyen birikim işlemi kapsamında devlet katkısı ödenmemektedir

36-47 ay arasında biriktirilmiş olan tutar % 10 ile çarpılıp ödenecek olan tutarın 4.223.20 TL’ i geçmemesi gerekmekte

48-59 ay için hesapta bulunan tutar %15 ile çarpılmakta ve ödenecek olan tutar 4.751.10 TL ‘yi geçmemektedir.

60 ay ve üzeri sonuçlanan birikim ödemelerinde ise hesapta bulunan tutarın %20 ile çarpılması ve ödenecek olan tutarın 5.279 TL ‘yi geçmemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde esnaf kefalet kredisi alma şartları, esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir ve esnaf kefalet kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*