Ticari Kredi Alma Şartları

Ticari Kredi Alma Şartları

Kişilerin kendi üzerinden alacağı krediler bireysel kredi olarak tanımlanırken, bir firma ya da kuruluş için kredi alınmak istenmesi halinde ticari kredi alma şartları devreye girmektedir.

Ticari kredi almak isteyen kişilerin ticari kredi alma şartlarına uyması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması halinde kredi alınabilir ve böylece yeni yatırımlar ile birlikte iş hacmi genişletilebilir. Bu konuda kişilerin pek çok soru işreti bulunmaktadır. Bu açıdan ticari kredi nedir, ticari kredi nasıl alınır ya da ticari kredi alma şartları nelerdir gibi tüm soru işaretleri için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ticari Kredi Nedir?

Ticari kredisi tanımı, bir iş yerinin yeni yatırımlar yapması, yeni bir şube açması ya da mevcut borçlarını ödemesi gibi çeşitli amaçlar için alınabilecek ve direk kurum üzerine verilen bir kredidir. Verilen kredide muhatap kişiler değil, kurumlardır ve kurumların yönetimleri bu krediden mesul olmaktadır.

Bu bakımdan küçük ölçekli iş yerlerinden holdinglere kadar her türlü firma ve kuruluş ticari kredi için başvuru yapabilmektedir. Fakat ticari kredi başvuruları ve onay işlemlerinde çok farklı prosedürler uygulanmaktadır.

Ticari kredi almak isteyen kişilerin mutlaka açılmış ve aktif halde bir firmaya sahip olması gerekmektedir. Firmanın çalışmalarında bankalar ile herhangi bir probleminin olmaması ve aynı zamanda kesinlikle ekonomik sicilin de temiz olması gerekmektedir. Bireysel kredilerde olduğu gibi firmanın ya da kuruluşun da bir kredi alınabilirlik durumu vardır. Sicile bakılarak bu durumlar incelendikten sonra kredi için onay verilebilmektedir. Ticari kredilerde miktarlar çok daha yüksek olduğundan dolayı bankalar tarafından incelemeler daha dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Bu bakımdan kişilerin başvuru öncesinde tüm şartların taşındığından emin olması gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan kişilerin kredi alabilmesi ve bu doğrultuda ihtiyaçlarını giderebilmesi mümkün olacaktır.

Kredi için ekonomik durumun iyi olmasının ardından dikkat edilmesi gereken bir diğer durum, başvuru sırasında tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde hazır bulundurulması gerektiğidir. Yapılacak başvurularda vergi levhasından imza sirkülerine kadar pek çok belge istenmektedir. Bu konuda daha detaylı bilginin de alınması gerekir. Hangi bankaya müracaat edilecekse, o banka tarafından ticari kredisinde istene belgelerin öğrenilmesi ve başvuru sırasında eksiksiz bir şekilde hazır edilmesi gerekir. Böylece sorunsuz bir şekilde kişilerin işlemlerini yapması mümkün olacaktır.

Ticari kredi alındığında geri ödeme planı da oluşturularak kişilere verilecektir. Böylece ödeme noktasında kişilerin kolay bir şekilde alınan kredi için aylık borçlarını ödeyebilmesi mümkün kılınacaktır. Ticari kredide; kısa, orta ve uzun vadede taksitler ayarlanabildiğinden dolayı iş planı ve ekonomik duruma göre en uygun vade seçiminin yapılması da önemlidir. Ayrıca bankalar tarafından özel olarak faiz oranları ayarlanarak, farklı kampanyalar da yapılabilmektedir. Bu bakımdan ticari kredi için başvuru yapmayı düşünen kişilerin bu tür fırsatları da değerlendirmesi avantaj sağlayacaktır. Yapacağınız piyasa analiz sonrasında sizin için en çok uygun teklifi sunan ve kredinizi onaylayacak bir banka ile çalışmak her zaman için size artı katacaktır. Buy bakımdan ticari kredi için farklı bankalara müracaat etmek ve teklif almak da önemlidir. Böylece hem kredi alıp almayacağını öğrenebilir hem de verilen tekliflerden en uygun olanını seçerek daha cazip bir seçenek yaratabilirsiniz. Bu açıdan ticari kredi almak isteyen kişilerin tüm bu detaylar doğrultusunda işlemlerini yapması gerekecektir. Aynı zamanda son dönemlerde sık sık kullanılan Findeks Ticari Hesap alarak da durumunuzu daha yakından takip edebilir ve kredi alabilir duruma gelmesini sağlayabilirsiniz.

2 Comments Posted

  1. merhabalar inşaat taahhüt firmasıyız… spot kredi veya kmh kredi olarak 4 defa 50’şer bin tl olarak 3 ay vadeli kredi çektik ve düzenli ödedik… daha sonra ki talebimizde şirket ortaklarından birinin şahsi kredi notunun düşük olmasından dolayı red aldık…teminat mektubu limitimiz 250.000.-tl dir. ileride bu limitinde düşebileceğini , ya ortağı çıkarmamızı veya puanını yükseltmesini söylediler…. mümkün mü … şirket olarak kredibilitemiz iyiyken ortak yüzünden banka ürünlerinden faydalanamama durumu olabiliyor mu….

    • Merhabalar,

      Bahsettiğiniz konu doğrudur. Notu düşük olan ortağın puanını yükseltmesi gerekmekte. Yahut ortağın şirketteki statüsü değiştirilmelidir. Tabi bu ortaklık açısından sıkıntı çıkarabilir

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*