Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Evin tamamına kredi veren bankalar ile çalışmak, kişilerin ev sahibi olabilmek ve en azından kiranın fazlasını ödeyerek kredi sonunda kira ödemeye son vermek için büyük bir umuttur. Bu bakımdan kişilerin bu konuda peşinatsız ev kredisi veren bankalar ile çalışmak adına başvuru yapması gerekecektir. Fakat kişilerin bu tür durumlarda bazı detayları da mutlaka göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Peşinatsız Ev Kredisi Alınabilir Mi?

Mevcut mevzuatlara göre kişilerin peşinat olmadan bir ev bedelinin tamamı için kredi alabilmesi mümkün değildir. Fakat farklı yöntemler ile kredi sağlanarak, kişilerin ev sahibi olabilmesi mümkündür. Peki, mevzuatlar neler?

BDDK tarafından koyulan kurallar ve kriterler ile birlikte kişilerin almak istediği bir evin sadece yüzde 75’lik bölümü için kredi talebinde bulunabilmektedir. Bu doğrultuda da 100 bin TL’lik bir ev için bankanın verebileceği maksimum oran 75 bin TL’dir. Bu da kişinin kredi siciline ve mevcut dönemdeki kriterlere bağlıdır. Bu bakımdan hiçbir peşinatı olmayan bir kişinin 100 bin TL kredi çekmesi mevzuatlara göre mümkün görünmemektedir.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisinde ev bedeli üzerinden işlem yapıldığı için kişilerin ev fiyatını yüksek göstermesi gerekmektedir. Evin bedeli yüksek gösterildiğinde verilecek kredi tutarı yine yüzde 75 oranında olacağı için bankanın vereceği bu yüzde 75’lik kredinin ev için yeterli olması gerekir. Böylece kişiler kredi ile evi alabileceği gibi mevzuatlara göre de bir yanlış olmayacaktır.

Kredi başvurusunda kişilerin kredisinin onaylanması adına ilk olarak satın alınacak ev için eksper çalışması yapılmaktadır. İncelemeler sonrasında evin piyasa değeri hesaplanmaktadır ve eksper tarafından belirlenen bu rakamlar banka için kriter olduğu için hazırlanacak bu belgede bedelin yüksek tutulması gerekmektedir.

Aksi halde kişilerin hiçbir şekilde kredi başvurusu onaylanmayacaktır. Kredi tutarı az olacağı için kişilerin ev için gerekli limiti toplayabilmesi de mümkün olmayacaktır. Peşinatsız kredi veren banka günümüzde kalmadığından dolayı bu konuda mümkün mertebede ev bedelinin yüzde 25’lik bölümünün karşılanması gerekmektedir. Bazı bankalarda ipotek karşılığında evin tamamına kredi verilebilmektedir. Bu açıdan kredi alınamadığı durularda ipotek durumu da değerlendirilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*