SGK Çocuk Parası Alma Şartları?

SGK Çocuk Parası Alma Şartları?

Türkiye’de çocuk parası nasıl alınır konusunda kişilerin SGK çocuk parası alma şartlarını incelemesi yeterli olacaktır.

Türkiye’de çocuk parası nasıl alınır konusunda kişilerin pek çok soru işareti bulunaktadır. Özelikle yapılan son düzenlemeler ile birlikte çocuk paralarında artış yapılması, çocuğu olan aileler için önemli bir destek sunmaktadır ve bu bakımdan çocuk parası çok daha önemli bir hale gelmiştir.

Çocuk Parası Yurt Dışındaki Vatandaşları Kapsıyor Mu?

Çocuk parasında en çok merak edilen detaylardan birisi de ilgili yardımdan yurt dışındaki kişilerin yararlanıp yararlanmayacağı. Bu konuda yapılan açıklamalara göre kişilerin yurt dışında olması ya da Türkiye’de bulunması yardım alması için bir engel teşkil etmemektedir. Bu bakımdan yurt dışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler de çocuk parası alabilmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parasında önemli olan kişilerin kaçıncı çocuğunun doğduğudur. 15 Mart 2016 tarihi itibari ile kişilerin doğan ilk çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL ve 3. Çocuğu için 600 TL çocuk parası verilmektedir. 3. Çocuktan sonra doğacak her çocuk için de yine 600 TL ödeme yapılacaktır. Bu bakımdan düzenleme sonrasında 3 çocuk doğuran bir aileye 1300 TL’lik bir ödeme yapılmaktadır.

Çocuk parasının alınması için çocuğun sağ bir şekilde doğma şartı aranmaktadır. Bu şart dışında herhangi bir kriter olmadığı gibi kişilerin SGK güvencesi gibi şartlar aranmamaktadır. Böylece Türkiye’de doğum yapan anneler, başvuru ile birlikte doğan çocuk sayısına göre belirtilen ödemeleri alabilmektedir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parası almak isteyen kişilerin doğum sonrasında doğum belgeleri ile birlikte müracaata bulunması gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak Türkiye’nin her yerinde hizmet veren kurumlara müracaat edilebilir. Müracaat sırasında kişilerden gerekli bilgiler alınırken, bu bilgiler doğrultusunda kişilere tüm ödemeler yapılmaktadır. Ödemelerde önemli olan bir detay ise ödemelerin sadece banka hesabına yapılması ve annenin vereceği bir adrese yatırılacağıdır. Bu bakımdan kişilerin başvuru sırasında bu detayları göz önünde bulundurması gerekir.

bebek

Çocuk parası için önemeler çok kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. Bu bakımdan kişilerin ödeme almak için çok uzun süre beklemesine gerek yoktur. Bu bakımdan direk banka hesabına yapılacak ödemeler ile birlikte SGK çocuk parası alınabilecektir. Devlet tarafından yapılan bu düzenlemede çocuğa ilk hediyenin devlet tarafından verilmesi ve ailelere doğumdaki masraflar için yardım edilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda Türkiye nüfusunun yaşlanmaması ve genç nüfusun artması için de doğumlar teşvik edilmektedir. Teşvik kapsamında da en önemli desteklerden birisi de SGK çocuk parası olmaktadır.

Türkiye’de uygulamanın yürürlüğe girmesi ile birlikte vatandaşların oldukça ilgi gösterdiği görülürken, 2016 yılındaki ücretler belirtildiği gibidir. Çocuk parasında yıllara göre artış yapılabilmesi mümkündür ve bu tür durumlarda hükümet tarafından yapılacak açıklamalar ile birlikte konuyla ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Bu açıdan güncel dönemde de ücretler hakkında bilgilerin verilmesi mümkün olacaktır.

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. SGK Çocuk Parası Alma Koşulları ve Ayrıntıları | Kredi ve Bankacılık Bilgileri
  2. Kaç Çocuğa Ne Kadar Çocuk Parası Ödemesi Yapılır? | Kredi ve Bankacılık Bilgileri

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*