Kaç Çocuğa Ne Kadar Çocuk Parası Ödemesi Yapılır?

           Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘nın yaptığı çalışmalar sonrası Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olan ( 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında olanlar da dahil ) yeni doğmuş bebekler için belli bir miktarda devlet tarafından yardım yapılmaktadır. Bu para daha çok vatandaş arasında çocuk parası olarak bilinmektedir. Konu hakkında çok fazla bilinmeyen olduğu için ve okurlarımızın bu konuda bilgilenmeleri için bugünkü yazımızda çocuk parası hakkında bahsetmeye çalışacak, kaç çocuğa ne kadar çocuk parası ödenir kısaca izah etmeye çalışacağız.

            Çocuk parası düzenlemesi; 15 Mayıs 2015 tarihinde ve bu tarihten sonra canlı olarak dünyaya gelen bebekleri kapsamaktadır. Evlatlık olan çocuklar diğer bazı sosyal yardımlardan ve haklardan yararlanabilirken maalesef bu yardım kapsamına dahil edilmemiştir. Ancak çocuğa yapılacak yardım miktarı ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre değişkenlik gösterdiği için evlatlık alınan çocuklar bu sıraya dahil etmektedir. Aynı durum 15 Mayıs 2015 öncesi doğan çocuklar için de geçerlidir. Bu çocuklara da geçmişe dönük olarak yardım yapılmamakla birlikte, hesaplama yapılırken sıralamaya dahil edilecektir.

            Çocuk yardımı yapılırken, yardımdan faydalanacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirleyici olduğunu söylemiştik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘nın belirlemiş olduğu kriterlere göre; ilk çocuk için alınacak yardım miktarı 300 TL, ikinci çocuk için alınacak yardım miktarı 400 TL, üçüncü çocuk için alınacak yardım miktarı ise 600 TL olarak belirlenmiştir.

            Çocuk parasını alabilmek için ise ilgili birimlere müracaat edilmesi gerekmektedir. Bu birimler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmekle birlikte; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardım Merkezleri şu an için bu görevi yürütmektedir. Kamu personeli için müracaatlar ise; çalışılan kuruma yapılmaktadır. Yapılan müracaat sonrası elektronik sistemler üzerinden yazışmalar yapılmakta ve en kısa sürede çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. Bu süre ilgili birimin yoğunluğuna göre 15 – 45 gün arasında değişebilmektedir.

  Çocuk parasının yattığı yer ise PTT ‘dir. Adına çocuk parası yardımı yatan kişi herhangi bir PTT şubesinden nüfus cüzdanı ile birlikte parasını çekebilmektedir. Ancak bu konuda yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek kurumlar da çocuk parası yardımını ödeyebilecektir. Çocuk parası anne sağ ise ( Türk vatandaşı da olmak kaydıyla ) annenin adına yatacaktır. Ölmüş ise ya da TC vatandaşı değil  ise baba adına yatırılacaktır. Anne adına yatırılan çocuk parası yardımını baba ya da bir başkası çekememektedir.

            Çocuk parası konusu doğum parası ile de karıştırılmaktadır. Doğum parası; çalışan annenin hamilelik nedeniyle çalışamadığı dönemlere ilişkin yapılan maaş ödemesidir. Her ne kadar halk arasında doğum parası olarak bilinse de aslında iş görememezlik ödemesidir ve çocuk parası ile ilgisi olmayıp ayrı bir sosyal yardımdır.

Bir önceki yazımız olan SGK Çocuk Parası Alma Koşulları ve Ayrıntıları başlıklı makalemizde çocuk parası nasıl alınır, çocuk parası ne kadar ve SGK çocuk parası hakkında bilgiler verilmektedir.