Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Stopaj yapılacak herhangi bir ödemede yapılan bir kesintidir. Gelir vergisi, maaş ya da farklı ödemelerde uygulanan stopaj özellikle ödemeyi alacak kişinin eline ulaşmdan yapılacak ödeme üzerinden direkt kesilerek gerekli kurumları aktarılır. Stopaj düzenlemelerinde detaylı bir şekilde ödemelerin nasıl yapılacağı ve kesintilerin hangi hallerde uygulanacağı belirlenmiştir. Genel itibariyle kurum veya gelirler vergisine tabi bir kazanca ilişkin bir durum söz konusuysa ve bu gelir üzerinden bir ödeme yapılacaksa ödeme yapan kişi tarafından stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Stopaj Vergi Oranları

Stopaj hesaplamalarında belirli oranlar uygulanmaktadır. Aynı zamanda bu oranların şirketlerin durumuna göre de farklı şekillerde belirlendiği unutulmamalıdır. Yapılan resmi açıklamalara göre vergi tevkifat oranı halka açık olan anonim şirketlerde stopaj kesintisi yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Bu kriter dışındaki tüm firmalarda ise bu oran yüzde 20 olarak sabitlenmiştir. Bu bakımdan yapılacak ödemelerde belirtilen oranlarda bir stopaj kesintisi uygulanabilmektedir. Stopaj vergisi pek çok farklı alanda uygulanabilmektedir. Öyle ki kişiler herhangi bir ofis dahi kiraladığında kiralar üzerinden stopaj vergisi de alınmaktadır.

Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?

Kira stopajı Türkiye’de en çok yapılan kesintiler arasındadır. Kira stopajında brüt kira bedeli esas alınır ve bu brüt kira bedeli üzerinden yüzde 20 oranında bir kesinti yapılır. Bu bakımdna kira stopajı yapacak kişilerin mutlaka brüt üzerinden hesaplama yapması gerekmektedir. 1000 TL brüt bir kira bedeli olan kişinin stopaj kesintisi dahlinde 200 TL vergi dairesine ödenmesi gerekmektedir. Stopaj kesintisi sonrasında kalan 800 TL ise mal sahibine ödenmelidir. Kiralanan mülklerde stopaj ödemeleri mülk sahibi tarafından değil, kiracı tarafından yapılmaktadır. Bu bakımdan kiralanan yeni bir iş yeri ya da benzeri yerlerde kişilerin hesaplamalarını yaparken mutlaka doğru bir şekilde kayıtlarını tutarak stopaj gibi tüm kesintileri de göz önünde bulundurması gerekir.

Resmi Mevzuatlarda Stopaj

Stopaj konusunda tüm detayları öğrenmek isteyen kişilerin resmi mevzuatları incelemesi gerekir. Stopaj ile ilgili Gelir Vergisi Kanunu’nun 94/6-B ve 75/4 maddeleri stopaj ile ilgili detayları içermektedir. Özellike herhangi bir anlaşmazlık durumunda ya da karışıklık yaşandığında kişilerin mevzuatları esas alması gerekir.

Stopaj Vergisi Ödeme Süresi Nedir?  

Stopaj ödemelerinde belirli bir vergi takvimi esas alınmaktadır. Bu nedenle stopaj ödemekle yükümlü olan kişilerin takvimi takip etmesi ve son ödeme tarihi geçmeden ödemelerini yapması gerekmektedir. Kişilerin stopaj ödemelerinde bir sonraki ayın 23’üne kadar süresi vardır. Bu tarihe kadar bölgedeki stopaj için bağlı olunan vergi dairesine gidilmesi gerekir. Aynı zamanda stopaj ödemelerinde kişilerin uygun beyanname ile birlikte müracat etmesi gerekecektir. Başvuruların ardından gerekli ödeme alınarak, stopaj işlemleri tamamlanacaktır.

Stopaj konusunda herhangi bir gecikmenin yapılması, çeşitli faiz ve gecikme ücretlerinin ödenmesine neden olabilir. Bu nedenle ayın 23’üne kadar ödemeler yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Erken Emekli Olma Yolları başlıklı makalemizde emeklilik, erken emekli olma ve erken emekli olma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.