Terör Mağdurlarına Faizsiz Kredi

Türkiye’de son iki yıldır yaşanan terör olayları nedeniyle birçok kişi mağdur durumda kalmıştır. Hükümette terör mağdurlarının yaralarını sarmak amacıyla faizsiz kredi vermeyi hedeflemektedir.

Bu kapsamda hükümet 10 maddelik bir eylem planı hazırlayarak ekonominin canlanmasını ve işsiz kalanların, zor durumda olanların mağduriyetlerini engellemeyi çalışmaktadır. Maddeler bakacak olursak;

  1. Devlet ile millet arasındaki farkları tamamen ortadan kaldırmak.
  2. Kamu düzeni inşa edilecek, Kamu düzenine karşı koyanlara dur denilecek.
  3. Demokratik formlar uygulanacak.
  4. Terör bittikten sonra sosyal seferberlik ilan edilecek ve yaralar sarılacaktır. Okullar, hastaneler, sağlık tesisleri yeniden yapılacaktır. Terörden etkilenen öğrencilere KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) ücretsiz barınma imkanı verecektir.
  5. Gençlik kampları kurularak, Gençlik ve Spor Bakanlığı ülkenin her yerinden kardeşlik kampları kurulacaktır.
  6. Prim borçları hiçbir gecikme zammı alınmadan ertelenecektir. Esnafın, çiftçinin ödenmemiş prim borçları ertelenecektir. Faizsiz krediler sağlanarak, istihdam artırılacaktır.
  7. Tarihi dokular korunarak şehirler yeniden inşa edilecektir.
  8. Etkili iletişim birimleri oluşturulacak.
  9. Yeni yasa ile idari düzenlemeler yapılacaktır.

Bu belirtilen eylem planları içerisinde en çok ilgi çeken konu ekonominin canlanması ve yeniden oluşacak olan şehirlerde gelişme olması açısından terör mağdurlarına faizsiz kredi verilmesidir. Terör mağdurlarına verilecek olan faizsiz krediler şuan kesin olarak belli olmasa da Devlet Bankaları ya da  aracılığı ile verileceği düşünülmektedir.

Hükümet tarafından terör mağdurları için kapsamlı olarak bir paket hazırlanmıştır. Bu kapsamda ağır hasarlı olan binalar yıkılıp yerlerine yeni ve modern konutlar yapılacaktır. Az hasar görmüş olan yer için 10.000.- TL ödenecektir. Esnafa 30.000.-TL faizsiz olarak kredi verilecektir. Silopi ve Cizre’de bulunan 3.200 işsiz kişi ise istihdam edildi.

Terör saldırıları sonucunda Silopi’de yıkılan binaların enkazı kaldırılmaya başlanılmış olup, yerlerine yeni binalar yapılacaktır. Az hasarlı olan binalar içinde yine 10.000.-TL ödenecektir. Ayrıca Esnafa verilecek olan destekler ile gençlerin istihdam edilmesi sağlanarak terörün önünde geçilmesi hedeflenmektedir.

Terör ile mücadele edilen bölgelerin yeniden imar edilmesi çalışması başlanılmıştır. Az hasarlı olan binalara ödenen 10.000.- TL hibe olarak verilecektir. Sadece Silopi’de 5.000’ e yakın binanın olduğu bilinmektedir. Yıkılan konutların yerlerine de Devlet tarafından yeni binalar yapılacaktır. Bu kapsamda sadece Silopi’de 80 milyon TL ’nın konut yapımına aktarılması gerekmektedir. Şehirler yeniden inşa edileceğinden dolayı alt yapı da dahil olmaktadır ve bu miktar 100 milyon TL aşacaktır. Hendek ve barikatlardan arındırılan şehirlere asfalt yapılacak ve yol çalışmaları amacıyla da 17 milyon TL harcanılacaktır.

Terör ülkemizin şuanda önde gelen sorunları arasında yer almaktadır. Terör ile mücadele edilen yerlerde şehirler nerdeyse sıfırdan yapılacak ve bu durum tüm ülkenin ekonomisini otomatik olarak etkilemektedir. Terör mağdurlarına faizsiz kredi verilerek ekonominin bir nevi de olsa ferahlaması amaçlanmaktadır. İşsizlik oranların çoğalmasındansa çalışan sermaye ülkeler açısından her zaman için bir avantajdır.  İşgücünün istihdamı ile birlikte hedeflenen amaç daha yaşanılabilir bir alan yaratmaktır. Terör olan bölgedeki esnaf şuanda dar boğaza gelmiştir kepenk kapatarak terörün bitmesini hedeflemektedir. KOSGEB şuanda borçlarını ödeyemeyen esnaflar için erteleme kararı almıştır. Devlet destekli olarak esnafa 30.000.- TL faizsiz kredi verilmesi de sağlanacaktır.

Bu makalemde sizlere Terör Mağdurlarına Faizsiz Kredi konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

 

Bir önceki yazımız olan Borsa’da Doğru Yatırım İlkeleri başlıklı makalemizde borsa yatırım, borsa yatırım tüyoları ve borsada hangi fonlar alınmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir