Traktör Kredisi Veren Bankalar

Traktör Kredisi Veren Bankalar

 

Traktör kredisi veren bankalar Türkiye’de hiç yok denecek kadar azdır. Özellikle zirai faaliyet kapsamında verilen kredilerin daha çok bu alanda kredi veren bankalar tarafından verildiği bilinmektedir. Bu sayıca az olan bankalardan almak istediğiniz traktör kredisini çekebilmeniz için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirdikten sonra krediyi kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası başta olmak üzere traktör kredisi veren bankaların verdikleri kredileri kullanmak tarımla uğraşan ve durumunu belgeleyen çiftçiler için oldukça kolaylaştırılmıştır.

 

Özellikle traktör kredisi veren bankalar, verdikleri bu kredileri zaman zaman devlet destekli olarak da verebilmektedirler. Devlet destekli olarak verdikleri kredilerin faiz oranları düşük ve vadeleri müşterinin belirleyeceği şekilde uzun dönemlere yayılacak düzeydedir. Bu vadelerin ödeme günü de traktör kredisi kullanıcıları için özellikle belirlenen aralıklardadır.

 

Üç ay, altı ay veya on iki ay olarak belirlenen ödeme günleri tarım işletmecileri için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kredinin kullandırılmasında koşulan şartlardan biri de alınacak traktörün özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu şart nedir? Bu şart alınacak traktör eğer hiç kullanılmamış ve sıfır traktör ise verilecek kredinin faiz oranlarının sabit faiz tutarları olmasıdır. Ancak alınacak traktör eğer sıfır değil ve ikinci el ise o zaman işletilecek kurallar da değişmektedir.

 

Diğer şartlar hemen hemen aynı olsa da işletilecek faiz oranlarındaki sabit tutar değişebilen tutar olarak belirlenmektedir. Bu değişen faiz oranlarında dönemsel ekonomik kur ve enflasyon oranlarının dikkate alınma olasılığı vardır. Ancak ikinci el traktör için verilen kredilerde sabit faiz oranı işletilebildiği gibi değişken faiz oranlarının işletildiği de kesin bir gerçektir. Traktör kredisi veren bankalar bu krediyi kullandırırken müşterilerinden bazı evraklar istemektedirler. Kullandırma şartları dışında olan bu belgeler krediyi kullanacak konumda olduklarını belgelemek maksadı ile istenmektedir.

 

Bu belgeler çiftçinin tarım yaptığını ispatlamak için kullanılacak belgeler ile çiftçinin yaptığı tarımı sürekli yaptığını ve yıllık gelir durumlarını göstermekte kullanılacak belgeler olarak belirlenmekte ve müşterilerden istenmektedir. Müşteriler bu belgeleri tamamladıktan sonra traktör kredisi veren bankalar ile sözleşme imzalayarak belirlenen vadelerde ve şartlarda traktör almak için kredi kullanabileceklerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Arsa Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde arsa, bankalar ve kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir