Vadeli Hesap Ne Demek

Vadeli Hesap Ne Demek

 

Vadeli hesap, bankaların belirli bir süre aralığında, yatırımlarınıza güncel faiz işlemleriyle kazanım sağlayan tasarruf hesabı olarak ifade edilebilir.

 

Bu yatırımlar, TL, altın ya da döviz cinsinden olabilir. Devlet ve özel bankalar bu yatırımlarınızı faiz işleterek, paranıza belli oranda para kazandırırlar. Bir de katılım bankaları vardır ki, bunlar da faizsiz sistem denilen katkı payı ile bu hizmeti verirler.  Vadeli hesap ne demek konu başlığını açıklayacak olur isek; incelenmesi gereken diğer bir konu da, bankaların bu sistemi nasıl hayata geçirdikleridir.

 

Mesela x bankası aylık, tasarruf hesaplarınıza %3 faiz veriyor. Bu şu demek, 1000 TL lık bir yatırımınıza aylık 30 TL para verecektir. Bir ay sonra bankadaki paranız 1030 TL olacaktır. Devlet ve özel bankaların vadeli hesap işleyişi de bu sistemde olmaktadır.

 

Katılım bankaları için vadeli hesap ne demek bir de onu inceleyelim. Katılım bankalarını diğer bankalardan ayıran özellik, faiz sistemi ile değil katkı payı sistemi ile çalışmalarıdır. Bunun yanı sıra diğer bankalarda zarar etme riski yokken katılım bankalarında, müşteri kâra da zararda ortaktır. Bu sebepten dolayı katılım bankaları, mevduat sahiplerini iş ortağı olarak görüyor. Bunu bir örnekle ifade edelim;

 

1000 TL lık birikiminizi katılım bankasına yatırdığınızda, sizin adınıza bu parayla mal ve hizmet alınır ve satılır, elde edilen kâr mevduat hesabınıza aktarılır.

Bir önceki yazımız olan En uygun ihtiyaç kredisi hangi bankada başlıklı makalemizde başvuru, ihtiyaç ve kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.