Yasal Takip Nedir?

Banka ya da resmi kurumlar üzerinden yapılan işlemlerde sözleşmelere bağlı kalınmadığı takdirde kişilerin takip altına alınarak borcun tahsil yoluna gidilmesi yasal takip olarak adlandırılır. Yasal  takip kişilerin borçları için zorlu bir süreç yaşamasına neden olacaktır ve bu nedenle mevcut borçların ödenmesinde kişilerin mutlaka sözleşmelere bağlı kalması gerekir.

Yasal Takip Süresi Ne Kadar?

Yasal takip için belirli bir süreden söz etmek mümkün değildir. Fakat kredi ve kredi kartları için yasal takip süresi 90 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre sonunda kişiler borçların tüm tebliğlere rağmen ödemezse konuyla ilgili işlemlere başlanır. Fakat alınan hizmetin durumuna ve sözleşme şartlarına bağlı olarak yasal takipte farklı süreler olabilmektedir. Bu bakımdan kişilerin mevcut hizmet türlerine göre yasal takip süresini öğrenmesi gerekmektedir. Böylece herhangi bir sorun olmadan kişilerin ihtiyaçlarını karşılaması mümkün olacaktır.

Yasal Takip Başlayınca Ne Olur?

Yasal takip süresi başladığında kişilerin mevcut borçları ve sözleşmeye bağlı olarak tüm işlemlere başlanır. Bu doğrultuda ilk olarak kredi ya da kredi kartı borçlarının tümü çıkartılarak hesaplanır ve ardından bu borçların alınması yolunda resmi mevzuatlar doğrultusunda işlemler kişilere tebliğ edilerek yürürlüğe konulur. Buy doğrultuda kişilerin borcun tamamını ödemesi gerekir ve aynı zamanda icra ya da mahkeme gibi süreçlerdeki tüm masraflar da yine kişiler tarafından ödenmek durumundadır. Bu bakımdan kişilerin ödemediği borçlar çok daha yüksek bir şekilde ödenmek durumunda kalacaktır.

Yasal takip belirtildiği gibi belirli bir sürenin sonunda gerçekleşir. Ayrıca kişilerin kredi ya da kredi kartı borçları için her zaman bankalar tarafından bilgilendirme yapılmaktadır. Bu bilgilendirmeler sayesinde yasal takip işlemlerinin başlayacağı ve ödemelerin hangi tarihe kadar yapılması halinde yasal takip işlemlerinin başlamayacağı detaylı bir şekilde belirtilir. Bu şekilde kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşaması önlenmektedir. Eğer tüm uyarılara, bilgilendirme mesajlarına rağmen kişiler ödeme yapmıyorsa yasal takip konusunda işlemler başlatılır. Bu bakımdan kişilerin mevcut durumda habersiz bir şekilde yasal takibe maruz kalması söz konusu değildir. Borçların takip edilmesi kişilerin yasal takipten kurtulmasını sağlar.