Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Neler?

İş arayan ve özellikle ekonomi üzerine eğitimini tamamlayan kişiler bankalarda görev almak istemektedir ve bu konuda en çok merak edilen bankacı olmak için aranan koşulların neler olduğudur.

Bankacı olmak için aranan şartlar öncelikli olarak bankalara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle kesin bir şekilde bankacı olma şartlarından söz etmek mümkün değildir. Fakat genel itibariyle bankaların çalışacak personellerde aradığı şartların neler olduğu ve kimlerin daha şanslı olduğu söylenebilir.

Sektör Şartları Neler?

Bankacılık sektöründe çalışmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu sektörde gerekli olan eğitimleri tamamlaması gerekmektedir. Özellikle lisans mezunlarının bankalarda yer alabilmesi çok daha kolay olmaktadır. 4 yıllık ekonomi ve benzer bilimlerden mezun olan kişilerin bankalar için müracaatta bulunması mümkündür. Bu konudaki detayları ise bankalar tarafından açılan iş ilanlarını da görebilirsiniz.

Banka İş İlanları

Bankalar alım yapacakları zamanlarda iş ilanları hazırlarken bu iş ilanlarında hangi şartların geçerli olduğu detaylı bir şekilde belirtilir. Böylece kişiler bu şartları taşıyıp taşımadığını ya da eğitim aldığı bölümün banka için yeterli olup olmadığını görebilmektedir. Bankacılık sektörüne giriş yapmak isteyen kişiler için diğer kriter ise askerliktir. Erkek adayların askerliğini tamamlamamış olması ciddi sorun teşkil etmektedir. Sektörde sürekli eleman ihtiyacının karşılanabilmesi ve uzun yıllar boyunca elemanların bankaya bağlı olarak çalışabilmesi askerlik konusunu daha da önemli bir hale getirmiştir. Bu nedenle mutlaka askerlik ile herhangi bir ilişiğin olmaması gerekmektedir.

Kişilerin özellikle veznelerde çalışacak olması halinde kılık kıyafet ve konuşma gibi özellikleri ön plana çıkar. Bu bakımdan yapılacak mülakatlarda kişiler tüm kriterlerinin yanı sıra bu detaylar açısından da incelenecektir.

Bankalarda görev almak isteyen kişilerin genel olarak dikkat etmesi gereken detaylar bu şekildedir. Fakat belirtildiği gibi bankalar tarafından açılacak iş ilanlarının dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Kişilerin hangi yaşlar arasında olması gerektiği, hangi alanlarda eğitim alması gerektiği, sertifika ya da bilgisayar bilgisi gibi diğer yeterliliklerin tümü iş ilanında detaylı bir şekilde belirtilir. Böylece iş ilanlarına başvuru yapmak isteyen kişiler de kolay bir şekilde iş için uygun olup olmadığını görüntüleyebilmektedir.

Eğer iş için yeterliliğiniz bulunuyorsa yapacağınız başvurular ile birlikte sizler de bankada görev alma imkanı elde edebilirsiniz. Kişilerin özellikle mülakatlarda geçersiz not aldığı görülmektedir. Yapılan başvurular genelde mülakat ile tamamlanır ve mülakatlarda da iyi bir notun alınması gerekmektedir. Mülakatlarında kişinin kendine iyi bir şekilde ifade edebilmesi ve soruları doğru olarak yanıt verebilmesi oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Ticari Kredi Alma Şartları başlıklı makalemizde ticari kredi, ticari kredi nasıl alınır ve Ticari Kredi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.