2017 Yılında Ev Kredilerinde Faiz Oranı Düşer Mi?

Kredi almak isteyen kişiler için en büyük sorunlardan bir tanesi kredi faiz oranlarının yüksek olmasıdır. Bu kredi oranlarının yüksek olması pek çok kişinin kredi almasını zorlaştırırken, kişilerin önemli beklentilerden bir tanesi de 2017 yılında ev kredilerinde faiz oranı düşer mi olmaktadır.

Konut kredisi için kişilerin yüksek faiz oranlarını ödemek durumunda kalması sorun yaşanmasına yol açar. Üstelik kredi geri ödemelerinin uzun yıllar boyunca sürmesi de yıllar boyunca sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına yol açacaktır. Bu tür durumlarda düşük kredi faizlerinden yararlanılması büyük beklentidir. Özelikle 2016 yılının son aylarına doğru 2017 yılında ev kredilerinde faiz oranı düşer mi olmaktadır.

Peki, Kredi Oranları Düşer Mi?

2016 yılı itibari ile özellikle kamu bankaları ev kredilerinde yüzde 0,95’lik oranlarda faiz vermeye başlamıştır. Bu faiz oranları piyasalardaki düşük oranlardır ve kredi ödemelerinde 120 aya kadar vade verilmektedir. Böylece kişilerin ödemeleri 2 yıla yayıldığı için daha uygun bir şekilde ödenebilmektedir. Fakat bu sırada dikkat edilmesi gereken detay, vade uzadıkça geri ödenecek miktarın da artacağıdır.

2017 yılı için yapılan tahminlerde ise faiz oranlarının az bir oran olsa da düşebileceği yönündedir. Öyle ki Vakıf Katılım Bankası gibi bankalarda şu anda oranlar 0,93’lere kadar düşmüş durumda. Tahminlerde ise 60 ay vadeli kredilerde 0,90 ve 36 ile 24 ay arasında değişen vadelerde faiz oranı 0,80 oranlarına kadar düşeceği düşünülmektedir. 2017 yılı içerisinde faiz oranlarının ineceği minimum oran yüzde 0.89’dur.

2017 yılı içerisinde kredi faiz oranlarının düşme ayları olarak ise bahar aylarıdır. Bu bakımdan Mart ayı itibari ile faiz oranlarında düşüş beklenmekte. Özellikle bu aylarda sektörün de hareketlenmesi beklenmektedir.

Konut Kredisinde Peşinat Durumu Ne?

Konut kredisi almak isteyen kişiler için peşinatlarda da belirli bir sınır getirilmiş durumda. Öyle ki son düzenlemeler ile birlikte artık kişilerin yüzde 20 oranında bir peşinat ile ev satın alması gerekmektedir. Bu bakımdan kredi almak isteyen kişilerin konut kredisi konusunda durumu da dikkatli bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ticari Kredi Alma Şartları başlıklı makalemizde ticari kredi, ticari kredi nasıl alınır ve Ticari Kredi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.