Yatırım Araçlarının Risk, Vade ve Getirileri

Yatırım Araçlarının Risk, Vade ve Getirileri
Günümüzde yatırımcıların var olan sermayelerini değerlendirmeden önce yatırım araçlarının sağlayacakları kazanç ya da farklı kriterleri doğrultusunda fikir sahibi olmaları gerekiyor. Bu anlamda sadece getirileri değil, bu durumlara etki eden vade ve riskleri de bilmeleri son derece önemlidir. Yatırım Araçlarının Risk, Vade ve Getirileri konusunda detaylı bilgileri yazımızın devamında görebilirsiniz.
İlk olarak tercih edilen yatırım araçları arasında mevduatlar yer almaktadır. Sadece likidite riski bulunan bu yatırım aracında daha az risk bulunmaktadır. Getirisi ise mevduata göre belirlenir. Yani kısa vadede düşük risk ile orta düzeyde bir getiri sağlanabilir.
Devlet tahvili de diğer bir yatırım aracıdır. Enflasyon oranıyla birlikte faiz oranlarının artması, risk teşkil edebilir. Bu tahviller alındığında faiz oranları yüksek ilerliyorsa, faizler düştüğü an kâr edilebilecektir. Yani uzun vadede yüksek riskli orta getiri sağlayan bir üründür.
Hazine bonosu da faiz oranlarında yaşanan beklenmedik yükselişlerle kısa vadede düşük riskle orta getirisi olan yatırım araçlarındandır. Yatırım Araçlarının Risk, Vade ve Getirileri arasında tercih edildiği söylenebilir.
Repo uygulamalarında da risk bulunmaz. Faizlerde yaşanabilecek yükselişlere hızlı bir şekilde tepki verebilmektedir. Uzun vadede yararlanılmaz ve getirisi de bazen tartışılabilmektedir.
Borsa yatırım araçlarından uzun vadede gerçekleştirilecek ürünler arasında yer alıyor. En riskli grup olarak tanımlanabilmektedir. Bu yatırım aracı ile yüksek ve sabit gelirler elde edilebilir. Borsanın sanal uygulanış terimi ise son zamanların Forex uygulamalarıdır. Kısa vadede yüksek risk ile yüksek getiri sağlayan bu yatırım aracı çokça tercih edilmektedir.

 

 

Bu makalemde sizlere Yatırım Araçlarının Risk, Vade ve Getirileri  konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir